Składki członkowskie po nowemu. Część lekarzy nie będzie musiała ich płacić w ogóle

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Izba Lekarska17 grudnia 2022 16:10

16 grudnia Naczelna Rada Lekarska zmieniła uchwałę dotyczącą składek członkowskich dla lekarzy i lekarzy dentystów. W myśl nowych przepisów będą możliwe zwolnienia - pełne bądź częściowe - ze składek.

Składki członkowskie po nowemu. Część lekarzy nie będzie musiała ich płacić w ogóle
Rada okręgowa będzie mogła zwolnić lekarza z opłacania składek w uzasadnionych przypadkach. Fot. Adobestock

 

Nowe przepisy o składkach członkowskich w samorządzie lekarskim

Jak poinformowała Naczelna Izba Lekarska, 16 grudnia nastąpiła zmiana uchwały o składkach członkowskich dla lekarzy i lekarzy dentystów. Zgodnie z nowymi ustaleniami okręgowa rada lekarska będzie mogła zwolnić lekarza lub lekarza dentystę z obowiązku opłacania składki - w całości lub w części.

Jeżeli nastąpi całkowite zwolnienie z opłacania składki, odpis finansowy nie będzie przekazywany przez izbę okręgową na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej. Z kolei w przypadku zwolnienia z opłacania połowy podstawowego wymiaru składki odpis będzie przekazywany proporcjonalnie.

Zwolnienie ze składek w uzasadnionych przypadkach

– Rada okręgowa będzie mogła zwolnić lekarza z opłacania składek w uzasadnionych przypadkach. W tej sprawie inicjatywa będzie po stronie ORL – mówi Mateusz Kowalczyk, wiceprezes NRL, cytowany w komunikacie NIL.

- Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpływały prośby ze strony rad okręgowych o wprowadzenie takich zmian. Dobrze się stało, że prawie wszyscy członkowie Rady poparli te zmiany. Izby okręgowe najwięcej wiedzą o sytuacji lekarzy – dodaje prezes NRL Łukasz Jankowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze