Składka zdrowotna po nowemu może być znacznie wyższa. Termin zapłaty za luty do 21 marca

Autor: oprac. MP • Źródło: Ministerstwo Finansów17 marca 2022 11:05

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów w marcu 2022 r. przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną za luty, tak jak wszyscy inni - pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy - od dochodu. Termin zapłaty mija 21 marca.

Składka zdrowotna po nowemu może być znacznie wyższa. Termin zapłaty za luty do 21 marca
Składka zdrowotna za luty. Polski Ład wprowadził zmiany dla przedsiębiorców. Fot. AdobeStock
  • 21 marca upływa termin zapłaty składki zdrowotnej zgodnie z nowymi zasadami Polskiego Ładu
  • Przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni - pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy - od dochodu
  • Dla wielu z przedsiębiorców oznacza to, że zapłacą znacznie więcej niż dotychczas

Składka zdrowotna według Polskiego Ładu. Duże zmiany dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów wyjaśnia w komunikacie, że chodzi o "zbliżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego", a zmian dokonano "wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych".

Cytowany Artur Soboń, wiceminister finansów tłumaczy, że "dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, czyli będzie obliczony z uwzględnieniem różnic remanentowych i nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT". 

- Zmiany te realizują postulaty przedsiębiorców zgłaszane do podatkowego Polskiego Ładu - podkreśla wiceminister Soboń.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Termin zapłaty do 21 marca

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że korzystne zmiany polegają na wyłączeniu z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej większości przychodów wolnych od podatku dochodowego w szerokim rozumieniu, czyli niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy PIT, jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku.

- Zmiana pozwala na obliczenie dochodu na potrzeby składki zdrowotnej w sposób zbliżony do dochodu obliczanego dla celów podatku PIT, w tym z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych - wyjaśnia resort.

Polski Ład. Przychody oraz remanent wyłączone z oskładkowania

W komunikacie wyjaśniono również, że przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej będą również uwzględniane różnice remanentowe, a będą to mogły zrobić osoby sporządzające remanent w trakcie roku.

- To pozwoli na uwzględnienie stanu remanentu sporządzonego na 1 stycznia 2022 r., czyli takiego, w którym uwzględniono między innymi towary zakupione w 2021 r. - napisano.

Wskazano też, że w odniesieniu do roku 2022 przedsiębiorca nie będzie musiał zwiększać dochodu dla celów składki zdrowotnej, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego.

- Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r. Chcemy ułatwić przedsiębiorcom wejście w nowy sposób obliczania składki zdrowotnej - dodano.

Nowe dokumenty rozliczeniowe i kalkulator składki zdrowotnej

Za okres od stycznia przedsiębiorcy mają również obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych do ZUS-u. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą opłacających składki na własne ubezpieczenia lub osób z nimi współpracujących. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Dokonano też zmian w dokumentach rozliczeniowych. Począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za styczeń 2022 r., obowiązują nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA.

W dokumentach tych przedsiębiorcy muszą podać dodatkowe informacje, m.in. formę opodatkowania w danym miesiącu, przychód lub dochód. Przestaje obowiązywać dokument ZUS RZA, a rozliczenie składki zdrowotnej osób, które podlegają wyłącznie temu ubezpieczeniu, należy wykazywać w raporcie ZUS RCA.

Wysokość miesięcznej składki zdrowotnej na nowych zasadach pomaga obliczyć kalkulator ZUS, który dostępny jest na stronie www.zus.pl.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum