Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania w połowie roku. Oświadczenie do 22 sierpnia

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 14:30

Od 1 lipca wszedł w życie Polski Ład 2.0, który dał przedsiębiorcom prowadzącym działalność opodatkowaną ryczałtem możliwość przejścia na skalę podatkową. Tym samym zmiana formy opodatkowana łączy się bezpośrednio ze zmianą wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania w połowie roku. Oświadczenie do 22 sierpnia
Od 1 lipca weszły ważne zmiany w związku z Polskim Ładem 2.0. Fot. AdobeStock
 • Polski Ład 2.0 pozwala przedsiębiorcom zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową – mają na to czas do 22 sierpnia (ze skutkiem na drugie półrocze), albo mogą z tym poczekać do końca roku, o czym informuje Dziennik Gazeta Prawna
 • Zmiana formy opodatkowania wiąże się także ze zmianą wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne
 • Polski Ład w pierwotnym brzmieniu nie przewidywał możliwości odliczenia żadnej części składki zdrowotnej, ale już Polski Ład 2.0 zmienił to od 1 lipca – przypomina "DGP"
 • Tym samym ryczałtowcy mogą odliczyć nawet 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych od przychodu. Nie wprowadzono za to możliwości odliczenia składek w przypadku skali podatkowej – przedsiębiorcy bowiem korzystają z obniżenia stawki PIT z 17 do 12 proc.

Forma opodatkowania wpływa na składkę zdrowotną

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że od 1 stycznia 2022 roku składka na ubezpieczenie różni się w zależności od wybranej formy opodatkowania. Wynika stąd zależność:

 • przy skali podatkowej – 9 proc. dochodu,
 • przy podatku liniowym – 4,9 proc. dochodu,
 • przy ryczałcie – w zależności od przychodów: 60 proc. 100 proc. albo 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS (w 2022 roku to odpowiednio: 335,94 zł, 559,89 zł i 1 007,81 zł miesięcznie),
 • przy karcie podatkowej – 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2022 roku to 270,9 zł miesięcznie).

Wiele zmieniło się dzięki wprowadzeniu od 1 lipca 2022 roku tzw. Polskiego Ładu 2.0, który umożliwił przedsiębiorcom odliczenie części składki zdrowotnej od dochodu. "DGP" przypomina o najważniejszych zasadach:

 • liniowcy mogą odliczyć składkę zdrowotną od dochodu do limitu 8,7 tys. zł rocznie,
 • ryczałtowcy mogą odliczyć 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych od przychodu,
 • podatnicy na karcie mogą odliczyć 19 proc. składki od podatku,
 • przy skali podatkowej nie ma możliwości odliczenia składek – przedsiębiorcy w tym przypadku korzystają z obniżenia podstawowej składki PIT z 17 do 12 proc.

Zmiana składki przy przejściu na skalę w trakcie roku

"DGP" wyjaśnia, w jaki sposób zmieni się stawka przy zmianie z ryczałtu na skalę podatkową, jeśli zmiany dokonano w trakcie roku. Oznacza to w konsekwencji rozliczenie pierwszego półrocza ryczałtem, a drugiego według skali.

Przedsiębiorcy muszą w związku z tym do 22 sierpnia złożyć oświadczenie o rezygnacji z ryczałtu od 1 lipca 2022 roku oraz wyborze ogólnych zasad od połowy 2022 roku. "DGP" podkreśla, że składka zdrowotna powinna być opłacana na zasadach nowej formy opodatkowania od tego miesiąca, w którym nastąpiła zmiana – składki za lipiec, czyli płatne w sierpniu, powinny być obliczone na podstawie zasad obowiązujących przy skali.

W konsekwencji przejścia z ryczałtu na skalę podatkową teraz, za lipiec składka wyniesie 270,90 zł, w kolejnych miesiącach będzie obliczana w wysokości 9 proc. dochodu, jeśli przedsiębiorca nie wykaże straty, na co wskazuje "DGP".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum