×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Składka zdrowotna. Zbliża się pierwsze roczne rozliczenie. ZUS podaje zasady i ostrzega

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia15 marca 2023 06:15

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność i opłacające składki na własne ubezpieczenie w 2023 roku po raz pierwszy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka zdrowotna. Zbliża się pierwsze roczne rozliczenie. ZUS podaje zasady i ostrzega
ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej. Fot. Shutterstock
 • W kwietniu 2023 roku osoby prowadzące pozarolniczą działalność i opłacające składki na własne ubezpieczenie po raz pierwszy złożą roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne
 • ZUS przypomina, że rozliczenie służy ustaleniu składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych
 • Roczne rozliczenie składki dotyczy płatnika składek, który w 2022 roku stosował jedną z tych form opodatkowania: podatek według skali, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Składka zdrowotna. W maju 2023 pierwsze roczne rozliczenie

ZUS przypomina, że od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Oznacza to, że każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 roku po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy – podaje ZUS.

Kto i kiedy musi złożyć rozliczenie do ZUS w 2023 roku?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy płatnika składek, jeżeli w 2022 roku stosowana była jedna z poniższych form opodatkowania:

 • zasady ogólne – podatek według skali,
 • zasady ogólne – podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Rozliczenie roczne musi zostać przekazane w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

 • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli płatnik prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo,
 • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli płatnik opłaca składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Zakład podkreśla, że dokument z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok należy złożyć do 22 maja 2023 roku.

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została:

 • opłacona w kwocie wyższej niż ustalona - będzie przysługiwał jej zwrot (chyba że płatnik ma zaległości za składki lub nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego),
 • opłacona w kwocie niższej niż ustalona – płatnik musi ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja.

Kiedy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty?

ZUS wyjaśnia, że w przypadku nadpłaty, zostanie utworzony na profilu płatnika na platformie PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaty. Należy dokument sprawdzić i podpisać, a następnie odesłać do ZUS – do 1 czerwca 2023 roku.

Nadpłata zostanie przekazana na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek – najpóźniej do 1 sierpnia.

Za każdy miesiąc działalności w 2022 roku płatnik musi złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Dokumenty korygujące wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022 można złożyć w terminach:

 • najpóźniej do dnia, w którym złożono wniosek o zwrot nadpłaty,
 • do 30 czerwca 2023 roku – jeśli nie został złożony wniosek o zwrot nadpłaty.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze