×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Składka zdrowotna. Rekordowe dopłaty i nadpłaty sięgają kilku milionów zł

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/infor.pl26 maja 2023 09:00Aktualizacja: 26 maja 2023 09:16

Termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok minął 22 maja br. Rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych - donosi infor.pl.

Składka zdrowotna. Rekordowe dopłaty i nadpłaty sięgają kilku milionów zł
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Fot. Adobestock
  • Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, na łamach infor.pl podaje dane dotyczące rozliczenia rocznego składki zdrowotnej
  • Niektóre liczby są zaskakujące. Łączna kwota nadpłat sięga blisko miliarda zł
  • Są rekordziści w nadpłatach i zaległościach w opłacaniu składki zdrowotnej

Rozliczenie po raz pierwszy w historii

Do 22 maja przedsiębiorcy mieli obowiązek rozliczyć z Zakładem Społecznym składkę zdrowotną za 2022 rok. To pierwsze takie rozliczenie w historii. Niedopłatę należało uiścić wraz ze składkami za kwiecień, a aby uzyskać zwrot nadpłaty, trzeba do 2 czerwca złożyć w ZUS stosowny wniosek. Wypłaty nadpłat maja następować do 1 sierpnia, o ile płatnicy nie mają żadnych zadłużeń.

- Warunkiem otrzymania zwrotu środków jest prawidłowe wypełnienie wniosku (RZSRI). ZUS automatycznie wystawia taki dokument, a zadaniem podatnika jest sprawdzenie poprawności danych w nim zawartych – zwłaszcza numeru rachunku bankowego, na który miałyby zostać przekazane pieniądze – i zatwierdzenie dokumentu - przypomina portal księgowych.

Obecnie, jak dowiadujemy się z tekstu Piotra Juszczyka na infor.pl, "ZUS wystawił już prawie 1,3 miliona takich wniosków, a wróciło do niego tylko 436 000. Łączna kwota nadpłat, o zwrot których wnioskowali przedsiębiorcy, wyniosła ponad 823 miliony złotych".

- Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tytułu składki zdrowotnej aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych - donosi infor.pl.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze