Skierowania na badania z 2009 roku ważne do końca marca, ale...

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 19:19

Badania specjalistyczne na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego w 2009 roku mogą być wykonywane do końca marca tego roku.

Skierowania na badania z 2009 roku ważne do końca marca, ale...
Pacjentów, którzy wcześniej nie zarejestrowali skierowania mogą czekać kłopoty.

Pacjentów, którzy wcześniej nie zarejestrowali takiego skierowania mogą czekać kłopoty. Warunkiem ważności skierowania było bowiem jego zarejestrowanie do końca stycznia. Pacjent powinien zostać zapisany na badanie, a ono z kolei musi zostać zrealizowane w terminie do 31 marca.

Jeśli okazało się, że przychodnia czy laboratorium wyznaczyła termin wizyty po 31 marca, to pacjent musi wówczas uzyskać niestety nowe skierowanie. Wystawić je może jednak tylko lekarz specjalista – poinformowano portal rynekzdrowia.pl w biurze prasowym centrali NFZ.

Od nowego roku lekarze rodzinni nie mogą wystawiać już skierowań na część najdroższych badań specjalistycznych: USG – doppler duplex, tomografii, rezonansu magnetycznego, urografii czy scyntygrafii. Od stycznia na ich wykonanie mogą kierować pacjentów tylko lekarze specjaliści.

Bez zmian pozostają zasady wystawiania skierowań na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, gastroskopii i kolonoskopii. Na ich wykonanie nadal może kierować pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum