×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Skierowania na SOR-y i Izby Przyjęć zablokowane. MZ wyjaśnił powody: mają pacjentów odciągnąć

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia27 stycznia 2023 13:14

Od 4 stycznia lekarze nie mają możliwości wystawiania skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych i na izby przyjęć. Decyzja o zablokowaniu skierowań była sporym zaskoczeniem i została ogłoszona dość nagle. 27 stycznia podczas konferencji prasowej do tematu nawiązał minister zdrowia, wyjaśnił, że to przez nadmiarowe wystawianie skierowań na SOR-y przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Skierowania na SOR-y i Izby Przyjęć zablokowane. MZ wyjaśnił powody: mają pacjentów odciągnąć
Resort zdrowia odnotował zjawisko nadmiarowego wystawiania skierowań na SOR ze strony podstawowej opieki zdrowotnej. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
 • Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej już nie mogą wystawiać skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych i na izby przyjęć. Możliwość tę zablokowano 4 stycznia
 • Resort zdrowia ocenił, że skierowania te nie miały uzasadnienia i było to jedyne oficjalne uzasadnienie dla tej podjętej dość nagle decyzji
 • Do sprawy odniósł się 27 stycznia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski
 • - Cofnęliśmy tę możliwość (skierowań na SOR-y), jest w tej chwili tylko możliwość kierowania na odpowiednie oddziały szpitalne. Pacjent, który będzie kierowany na te oddziały jest wtedy przyjmowany zupełnie inaczej: w trybie planowym - wyjaśnił

Skierowania na SOR-y i Izby Przyjęć zablokowane. MZ tłumaczy powody

27 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej mówił o pieniądzach z Funduszu Medycznego przeznaczonych na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych. Stwierdził, że konkurs na dofinansowanie, który zostanie ogłoszony w lutym, będzie domknięciem reformy SOR-ów.

- Oprócz działań bezpośrednich ukierunkowanych na szpitalne oddziały ratunkowe wykonaliśmy działania optymalizacyjne, które też mają pacjentów odciągnąć bezpośrednio z wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym - dodał minister i wyjaśnił, że odnotowane zostało zjawisko nadmiarowego wystawiania skierowań na SOR ze strony podstawowej opieki zdrowotnej.

- Cofnęliśmy tę możliwość, jest w tej chwili tylko możliwość kierowania na odpowiednie oddziały szpitalne. Pacjent, który będzie kierowany na te oddziały jest wtedy przyjmowany zupełnie inaczej: w trybie planowym, a nie w trybie, który jest charakterystyczny dla szpitalnego oddziału ratunkowego - zaznaczył Niedzielski.

Skierowania na SOR-y i Izby Przyjęć zablokowane od 4 stycznia

Przypomnijmy: 4 stycznia 2023 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zablokowaniu możliwości wystawiania e-skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć (IP). Zgodnie z wydanym wówczas komunikatem resortu zdrowia skierowania nie miały uzasadnienia.

- Dostępność takiej funkcjonalności nie miała uzasadnienia medycznego ani systemowego, mając na uwadze, iż udzielenie świadczeń w SOR i Izbach Przyjęć pacjentom znajdującym się w stanach uzasadniających udzielenia takich świadczeń nie wymaga skierowania - argumentowało Ministerstwo Zdrowia. 

Resort podkreślił także, że "obowiązujące przepisy nie przewidują także żadnych preferencji dla osób ze skierowaniami przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń pacjentom udającym się do SOR/ IP". W związku z tym skierowania na oddziały ratunkowe i do izb przyjęć zostały zablokowane. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze