Skarb Państwa: spółki farmaceutyczne potrzebują inwestorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2010 15:53

Zdaniem rzecznika Ministerstwa Skarbu Państwa, Macieja Wewióra, spółki skarbu państwa z sektora farmaceutycznego mają duży potencjał, jednak potrzebują prywatnych inwestorów, by mogły się w pełni rozwijać.

Rzecznik MSP podkreślił, że resort skarbu liczy, iż uda mu się znaleźć takich inwestorów dla przedsiębiorstw farmaceutycznych, którzy dofinansują je we właściwy sposób

Resort skarbu rozpoczął w sierpniu ubiegłego roku proces prywatyzacji Centrali Farmaceutycznej „Cefarm" w Warszawie. Spółka koncentruje się m.in. na hurtowej i detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych, a także imporcie produktów leczniczych. Na początku lipca br. minister skarbu podjął decyzję o zakończeniu negocjacji w sprawie sprzedaży tej firmy bez wyłonienia inwestora.

Rzecznik MSP zapowiedział, że resort skarbu przymierza się do wznowienia tego procesu.

– Planujemy, że nastąpi to na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Prawdopodobnie będą to również negocjacje z inwestorami – wyjaśnił Wewiór.

W przypadku spółki Cefarm Rzeszów, w której większościowym akcjonariuszem jest firma ACP Pharma z Warszawy, resort skarbu analizuje tryb sprzedaży należących do niego 40 proc. udziałów tej spółki.

– Na początku maja resort skarbu wybrał doradcę, który miał oszacować wartość tej spółki. Ministerstwo odebrało analizy w tej sprawie w połowie sierpnia. Obecnie trwają uzgodnienia trybu, w jakim miałaby się odbyć prywatyzacja Cefarmu Rzeszów -- poinformował rzecznik MSP.

Wewiór zapowiedział, że proces prywatyzacji kolejnej spółki SP z sektora farmaceutycznego, Wytwórni Surowic i Szczepionek „Biomed" z Warszawy, nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym roku.

– We wrześniu ubiegłego roku zaprosiliśmy inwestorów do przetargu w sprawie Wytwórni Surowic i Szczepionek „Biomed". Ze względu na brak zgłoszeń, został on zamknięty w październiku 2009 roku. Aktualnie prowadzona jest restrukturyzacja w spółce. Dopiero po jej zakończeniu będą podejmowane decyzje, co do wznowienia procesu. Najbardziej prawdopodobny termin to 2011 rok – zaznaczył rzecznik.

Za prywatyzację Polf Tarchomin i Warszawa odpowiada Polski Holding Farmaceutyczny. PHF skierował pod koniec lipca 92 zaproszenia do inwestorów krajowych i zagranicznych z branży farmaceutycznej zainteresowanych prywatyzacją Polfy Tarchomin. Inwestorzy mają czas na składanie ofert do 30 września. Holding chce zakończyć prywatyzację Polfy Tarchomin w pierwszym kwartale 2011 roku.

O tym, że zapoczątkowany kilka miesięcy temu proces prywatyzacji Polfy Warszawa nie przyniósł sukcesu, PHF informował pod koniec lipca. Holding chce skierować powtórnie zaproszenia do inwestorów branżowych w tej sprawie. Prezes PHF Artur Woźniak powiedział agencji, że Holding poinformuje na początku września o dalszych poczynaniach związanych z prywatyzacją Polfy Warszawa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum