Skarb Państwa dokapitalizował Uzdrowisko Krynica Żegiestów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 16:38

Minister Skarbu Państwa dokapitalizował kwotą ponad 28 mln zł spółkę Uzdrowisko Krynica Żegiestów SA. Środki zostaną przeznaczone na gruntowną renowację obiektów znajdujących się w posiadaniu spółki, w tym przede wszystkim budynku Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju.

Skarb Państwa dokapitalizował Uzdrowisko Krynica Żegiestów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślił w czwartek (6 października) w Krakowie minister skarbu Aleksander Grad, decyzja o dokapitalizowaniu uzdrowiska środkami budżetowymi wynika z faktu, iż Krynica Żegiestów znalazła się pośród siedmiu polskich uzdrowisk, które nie będą prywatyzowane. 

- Aby uzdrowisko mogło konkurować z prywatnymi uzdrowiskami oraz przyciągać nowych kuracjuszy, konieczne są inwestycje - zaznaczył Grad. 

Według ministra wartość wszystkich zaplanowanych przez spółkę przedsięwzięć wynosi blisko 46 mln zł. Oprócz 28 mln zł dokapitalizowania, złożą się na nie 10 mln zł z funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) oraz środki własne i kredyty Uzdrowiska Krynica Żegiestów. 

Najważniejszą inwestycją, która pochłonie blisko 31 mln zł, będzie modernizacja budynku Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków nie zmieni się bryła budynku i charakter elewacji. Obiekt oprócz dotychczasowego przeznaczenia leczniczego zyska też funkcje kongresowo-wystawiennicze, aby mógł gościć coroczne duże wydarzenia gospodarcze i kulturalne, takie jak Forum Ekonomiczne czy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. 

Po remoncie zwiększy się powierzchnia sali koncertowej do 1,2 tys. miejsc z możliwością podziału na dwie części. Sala zyska też funkcje kinowe. Odnowiony zostanie ogród zimowy oraz strefa wydawania wód mineralnych. Pijalnia zostanie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remont zakończy się w drugiej połowie 2013 roku. 

W ramach zaplanowanych przez spółkę inwestycji zmodernizowane będzie również skrzydło Starego Domu Uzdrowiskowego oraz system ciepłowniczy w Krynicy. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum