Skandal z podwyżkami ratowników. Stacje pogotowia nie dostały ani złotówki na nowe pensje

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia31 sierpnia 2022 09:00

Choć od lipca obowiązują nowe minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia, to dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego do dziś nie dostali pieniędzy na wypłatę podwyżek. - Mija drugi miesiąc. Ratownictwo jako jedyne nie otrzymało dotąd żadnych środków na realizację ustawy - alarmuje Maria Ochman, szefowa Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Skandal z podwyżkami ratowników. Stacje pogotowia nie dostały ani złotówki na nowe pensje
Ratownictwo medyczne nadal nie otrzymało pieniędzy na wypłatę podwyżek dla pracowników Fot. Marcin Bielecki/PAP
 • Dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego nadal nie otrzymali pieniędzy na wypłatę podwyżek dla pracowników
 • Temat wywołała Maria Ochman na wtorkowym spotkaniu zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego 
 • Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” dopytywała obecnych na posiedzeniu przedstawicieli resortu, skąd zwłoka w wypłacie pieniędzy na podwyżki
 • - Ratownictwo medyczne jako jedyne nie otrzymało żadnych środków finansowych na realizację ustawy - zwróciła uwagę 

Podwyżki. Stacje pogotowie nadal nie dostały pieniędzy na wzrost wynagrodzeń 

Choć znowelizowane przepisy ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia obowiązują od lipca tego roku, to dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego do tej pory nie mają jak ich sfinansować. Nadal bowiem nie otrzymali pieniędzy na wypłatę gwarantowanych ustawą podwyżek. 

Temat wywołała na wtorkowym spotkaniu zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

- Chciałabym zapytać o ośrodki na wzrost wynagrodzeń dla ratownictwa medycznego. Mija drugi miesiąc i wszystko wskazuje na to, że pracodawcy będą musieli wykładać ze "swoich" pieniędzy - zwróciła uwagę. 

Jak tłumaczy w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, pracodawcy ratownictwa medycznego wystąpili do Ministerstwa Finansów o przyspieszenie wypłaty środków.

- Ratownictwo medyczne jako jedyne nie otrzymało dotąd żadnych aneksów do umów i tym samym środków finansowych na wzrost wynagrodzeń, który obowiązuje od 1 lipca. Pracodawcy stanęli pod ścianą - tłumaczy. 

Podczas, gdy pieniądze na podwyżki dla personelu szpitali i poradni wykłada Narodowy Fundusz Zdrowia, który aneksuje umowy z podmiotami zgodnie z nową wyceną świadczeń, to finansowanie ratownictwa medycznego odbywa się co prawda w oparciu o kontrakty NFZ ze stacjami, ale pieniądze przekazywane są bezpośrednio z budżetu państwa. 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie stacje, które stać było na to, podwyżki mimo wszystko wypłaciły, pozostałe wypłacą wyrównanie. 

Do sprawy podwyżek odniósł się na spotkaniu zespołu ds. ochrony zdrowia Wojciech Czwakiel, dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Zdrowia. Początkowo zapewnił jedynie, że wnioski wojewodów o uruchomienie środków zostały przekazane Ministerstwu Finansów.

- Ustaliłem w Ministerstwie Finansów, że sześć decyzji na ratownictwo zostało wydanych, pozostałe będą do końca tygodnia - poinformował pod koniec spotkania. 

Nowa siatka płac. Ile wzrosły pensje ratowników medycznych? 

Nowa siatka płac wymienia, przypomnijmy, ratowników medycznych w szóstej grupie zaszeregowania, dla której przewidziano współczynnik pracy 0,94. Obecny wynosi 0,81. Oznacza to, że ich wynagrodzenie podstawowe powinno wzrosnąć od lipca tego roku z 3 772 zł do 5323 zł. Szczegółowe regulacje dotyczą jedynie pracowników zatrudnianych na etat. 

Związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych od początku mieli do takiego podziału sporo zastrzeżeń. Optowali także za podniesieniem współczynnika pracy do poziomu współczynnika specjalistów, czyli 1,29.

Nowe najniższe wynagrodzenia od 1 lipca 2022 roku wyglądają następująco:

 • Lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją - 1,45 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 8 210,67 zł brutto
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony wymagający wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim i specjalizacji, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - 1,29 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 7 304,66 zł brutto
 • Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji - 1,19 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 6 738,41 zł brutto
 • Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta - 0,95 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 5 379,40 zł brutto
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony wymagający wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 1,02- wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 5 775,78 zł brutto
 • Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej wymagający średniego wykształcenia albo pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - 0,94 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 5 322,78 zł brutto
 • Technik elektroradiolog albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 wymagający średniego wykształcenia oraz opiekun medyczny - 0,86 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 4 869,78 zł brutto
 • Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym - 1 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 5 662,53 zł brutto
 • Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim - 0,78 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 4 416,77 zł brutto
 • Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego - 0,65 - wynagrodzenie po 1 lipca 2022 r.: 3 680,64 zł brutto

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum