Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, KIF04 grudnia 2021 06:00

Krajowa Izba Fizjoterapeutów alarmuje w piśmie do ministra zdrowia i prezesa NFZ. - Fizjoterapeuci mimo faktycznej pracy na oddziałach covidowych, są pomijani w przyznawaniu dodatku covidowego.

Koronawirus. Oddział covidowy Fot. PAP/Leszek Szymański
  • KIF alarmuje: fizjoterapeuci mimo faktycznej pracy na oddziale covidowym, są pomijani w przyznawaniu dodatku covidowego
  • Pismo w sprawie nadużyć prezes KIF Maciej Krawczyk skierował 2 grudnia do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prezesa NFZ Filipa Nowaka
  • "Zwracam się z prośbą o jasne wskazanie i podkreślenie w komunikacji z kierownikami szpitali, że fizjoterapeuci są zawodem medycznym"
  • Przy okazji Izba przypomina, że z początkiem listopada zmieniły się zasady naliczania dodatków covidowych

Czytaj: Dodatek covidowy dla zawodów niemedycznych. Dostaną po 5 tys. zł

 Dodatki dla salowej i sanitariusza. "Wstyd że państwo oszczędza na tych, co zarabiają najmniej"

Awantura o dodatki covidowe. Pielęgniarki bez pieniędzy, salowe i sanitariusze z jednorazową wypłatą

Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Z początkiem listopada zmieniły się zasady przyznawania dodatków covidowych, jednak jak wskazuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów zdarza się, że mimo iż fizjoterapeuci pracują na oddziałach covidowych i spełniają warunki wyznaczone przez NFZ, świadczeń nie otrzymują. W związku z tym prezes KIF  interweniował w sprawie nadużyć u ministra zdrowia i prezesa NFZ.

- Wprowadzenie rozliczania w oparciu o stawkę godzinową powoduje nierówne traktowanie osób wykonujących zawody medyczne nie tylko w różnych szpitalach, ale nawet w tej samej placówce. Wykazanie danej osoby, jako uprawnionej do dodatku covidowego zależy od uznaniowości i wolnej interpretacji zarządzającego podmiotem leczniczym – wskazuje Maciej Krawczyk w piśmie do szefów MZ i NFZ

Zwraca uwagę, że szczególny problem pojawia się właśnie w odniesieniu do fizjoterapeutów, „którzy formalnie są zatrudnieni na określonym oddziale i są oddelegowani do pracy na innych oddziałach, w tym oddziałach covidowych”.

Czytaj także: Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Minister-zdrowia-o-dodatkach-covidowych-Nie-bedzie-zmian,226979,1.html

Fizjoterapeuci pomijani w przyznawaniu dodatku covidowego

- W takiej sytuacji, mimo faktycznej pracy na oddziale covidowym, są oni pomijani w przyznawaniu dodatku covidowego – podnosi.

Prezes KIF przypomina, że fizjoterapeuci wykonują zawód medyczny i „jeśli na oddziałach covidowych wykonują czynności fizjoterapeutyczne to zawsze mają bliski kontakt z pacjentem, bo taka jest specyfika naszej pracy”.

- Nie jest to wyjście idealne, bo podnosi ryzyko transmisji wirusa oraz utrudnia komunikację w zespołach medyków opiekujących się pacjentami. Jednak z powodu braku kadr często to jedyna możliwość organizacyjna, która zapewni fizjoterapię pacjentom, którzy jej potrzebują. Sytuacja ta nie może jednak powodować dyskryminacji naszej grupy zawodowej – stwierdza.

Przypomina również, że dodatki covidowe miały być motywacją dla medyków do pracy w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

-  W tym kontekście nie ma znaczenia, czy dana osoba pracuje w oddziale covidowym w ograniczonym zakresie czy w pełnym wymiarze. Sam kontakt powoduje zwiększone ryzyko zakażenia, zwłaszcza kiedy jest to kontakt codzienny, na co wskazują fizjoterapeuci – przypomina.

Czytaj także: Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Trzeba wskazać kierownikom szpitali, że fizjoterapeuci są zawodem medycznym 

Wskazuje, że „ niezrozumiałym jest zwiększanie obciążeń administracyjnych (rejestracji godzin pracy) w sytuacji zwiększonego zaangażowania personelu w pracy z pacjentami”. Poza tym zastrzeżenia budzi również fakt ograniczenia dodatku covidowego wyłącznie do pracy w szpitalach tzw. II poziomu zabezpieczenia szpitalnego.

- Zwracam się z prośbą o jasne wskazanie i podkreślenie w komunikacji z kierownikami szpitali, że fizjoterapeuci są zawodem medycznym i mają, o ile wykonują czynności fizjoterapeutyczne, bezpośredni kontakt z pacjentem, więc w sytuacji, gdy faktycznie udzielają świadczeń na oddziale covidowym, powinni być wykazywani jako pracownicy uprawnieni do dodatku w pełnej wysokości – kończy Maciej Krawczyk.

Sprawdź: NFZ zapłaci więcej za leczenie i transport chorych z COVID-19

Awantura o dodatki covidowe. Pielęgniarki bez pieniędzy, salowe i sanitariusze z jednorazową wypłatą

Dodatki covidowe. Co się zmieniło?

Dodajmy, że NFZ zmienił zasady wypłacania i przyznawania dodatków covidowych z początkiem listopada. 

- Od 1 listopada personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - przekazał wówczas Fundusz.

Zmiana przepisów, która - według NFZ - miała uprościć system wywołała falę niezadowolenia zwłaszcza wśród tych grup zawodowych, które na dodatki liczyć nie mogą, choć w praktyce mają styczność z chorymi na COVID-19, albo pracują przy zwalczaniu pandemii. To m.in. diagności, lekarze i pielęgniarki ze szpitali innych niż II stopnia.

Generalnie dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej. Otrzyma go osoba, która (kryteria muszą być spełnione łącznie):

  • wykonuje zawód medyczny,
  • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
  • pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Czytaj więcej: Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum