Skała: ratowanie ambulatorium opieki całodobowej

Autor: Dziennik Polski, KL/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 12:03

Samorząd Skały (woj. małopolskie) chce uratować przed likwidacją ambulatorium całodobowej opieki 4. Oddziału Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Placówka przegrała konkurs na świadczenia nocnej opieki lekarskiej, jest jednak szansa, że usługi te będą nadal oferowana w gminie.

Skała: ratowanie ambulatorium opieki całodobowej
Brak kontraktu na takie usługi w praktyce oznacza likwidację placówki. Od 1 marca świadczenia w tym zakresie dla gminy zapewnia NZOZ w Szycach. Placówka ta jest oddalona od Skały o 14 km. Zdaniem mieszkańców gminy to sprawia, że dostęp do nocnej opieki lekarskiej będzie w ich wypadku ograniczony.

Władze gminy interweniowały w sprawie dodatkowego kontraktu dla tutejszego ambulatorium, na co NFZ nie wyraził zgody.

Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że Fundusz nie jest w stanie zakontraktować tych świadczeń we wszystkich dotychczasowych punktach. Według nowych przepisów, dotyczących kontraktowania nocnej i świątecznej opieki, NFZ podzielił województwo na 46 obszarów. Dla każdego z nich została w drodze konkursu wyłoniona jedna placówka zapewniający opiekę.

- W tym przypadku najkorzystniejsza okazała się oferta NZOZ OPC w Szycach i decyzji tej nie można już zmienić - zaznacza Jolanta Pulchna.

Samorząd Skały jednak nie poddaje się i zamierza walczyć o utrzymanie całodobowej opieki medycznej w gminie. W tym celu władze gminy postanowiły dogadać się z wybranym w konkursie świadczeniodawcą. Burmistrz Skały zaproponowała OPC bezpłatne udostępnienia lokalu w budynku, gdzie funkcjonowało ambulatorium prowadzone przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, na potrzeby organizacji opieki całodobowej dla mieszkańców gminy.

Miłosz Łyczakowski, prezes OPC na łamach Dziennika Polskiego przyznaje, że aby tak się stało, samorząd gminy musiałby jeszcze dodatkowo dołożyć się do kosztów utrzymania takiego punktu. - Przyznane nam pieniądze na rejon obsługiwany przez Szyce - ponad 50 tys. zł - wystarczają na prowadzenie jednego ambulatorium i na utrzymanie zespołu wyjazdowego - tłumaczy Łyczakowski.

Rozmowy w tej sprawie mają odbyć się jeszcze w tym tygodniu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum