Skąd pieniądze na dodatkową diagnostykę w POZ?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2014 09:37

Lekarze rodzinni będą mieli prawo do kierowania pacjentów na większą liczbę badań. Jest jednak jeden warunek powodzenia tej zmiany: Ministerstwo Zdrowia i NFZ muszą znaleźć pieniądze.

Obecnie w placówkach POZ zleca się chorym około 50 badań, które są finansowane w ramach stawki kapitacyjnej. Ich lista wydłuży się o kilkanaście kolejnych, m.in.: gastroskopię, kolonoskopię, spirometrię oraz USG wszystkich narządów. W POZ będzie można wykonać cały proces diagnostyczny np. osoby chorej na tarczycę.

Jednak lekarzy niepokoi to, że w ocenach skutków regulacji Ministerstwo Zdrowia nie wskazało jej konsekwencji finansowych ani źródeł finansowania. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że zgodnie z założeniami pakietu antykolejkowego, który w marcu przedstawił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, ma powstać specjalny fundusz badań kosztochłonnych.

Lekarz rodzinny będzie mógł wykorzystać te środki wyłącznie wtedy, gdy przeznaczy je na dodatkową diagnostykę i badania. Nie są jednak znane szczegóły tego rozwiązania, bo nie znalazło się ono dotychczas w żadnym z aktów prawnych z pakietu antykolejkowego przekazanych do konsultacji społecznych.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum