Sierpień 80 prześwietla pogotowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2009 18:18

Utworzenie społecznego Krajowego Zespołu Kontrolerów proponuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz związek zawodowy Sierpień 80. Zespół miałby monitorować wykonywanie przez zakłady opieki zdrowotnej usług z kontraktów z NFZ.

W skład zespołu działającego na poziomie krajowym i wojewódzkim mieliby wejść m.in. lekarze, ratownicy, pielęgniarki, przedstawiciele pacjentów i związków, a także specjaliści z dziedzin etyki, filozofii, prawa, ekonomii oraz zarządzania i organizacji opieki zdrowotnej. Zespół miałby całościowo oceniać jakość świadczonych usług zdrowotnych.

O propozycji powołania takiego gremium poinformowali podczas czwartkowej (22 stycznia) konferencji prasowej w Katowicach liderzy Sierpnia 80. Jak wyjaśniali, pomysł ten wynika „z zupełnej nieskuteczności“ istniejących organów kontrolnych, co ma przejawiać się m.in. nieprawidłowościami w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach (WPR).

Wskazywane przez „Sierpień 80“ nieprawidłowości dotyczą głośnej w mediach na początku grudnia ub.r. sprawy niezgodnego z prawem wykorzystywaniu przez WPR karetek systemowych do przewozów komercyjnych. Zgodnie z przepisami, wyposażone w najlepszy sprzęt karetki systemowe mogą być wykorzystywane wyłącznie do ratowania życia i zdrowia.

Dyrekcja WPR zapewniała wówczas, że w każdym przypadku, gdy transporty wykonywano karetkami systemowymi, powiaty, w których stacjonują te karetki, były odpowiednio zabezpieczone. Zapowiadała też dokończenie trwającego od 2008 r. procesu reorganizacji systemu transportu, by w pełni rozdzielić wyjazdy ratunkowe od komercyjnych.

Po nagłośnieniu sprawy, działanie WPR skontrolowały urząd marszałkowski i NFZ.

- Efekt jest taki, że kontrola NFZ, zamiast całości WPR, objęła tylko jedną stację. Wyników kontroli marszałka jeszcze nie znamy. Zadziwia tu wielomiesięczna opieszałość dotycząca elementu systemu bezpieczeństwa państwa - ocenił na konferencji Zbigniew Zdónek z „Sierpnia 80“.

Według związkowców w katowickim WPR nadal nie dokonano rozdziału między działaniami systemowymi a pozasystemowymi, w obsadzie karetek systemowych brakuje lekarzy, a same karetki systemowe nadal np. realizują umowy nocnej pomocy wyjazdowej, za co WPR pobiera nielegalne - podwójne - pieniądze z NFZ.

Sierpień 80 ocenia, że powodem trwającej wciąż - zdaniem związkowców - patologicznej sytuacji w katowickim WPR są uwarunkowania polityczne. Organem założycielskim tej firmy jest zarząd woj. śląskiego - zdominowany przez PO, której członkiem i byłym kandydatem na posła jest też dyrektor WPR.

Jak przekonywał, do WPR wpłynęły ogromne pieniądze, za które - zamiast planowanego zakupu sprzętu i karetek, właśnie w celu eliminowania nieprawidłowości - rozbudowano administrację. Dlatego Sierpień 80 oczekuje w liście do ministra zdrowia, by w miejsce nakładanych na stacje pogotowia kar, konsekwencje ponieśli określeni decydenci.

Związkowcy będą rozmawiać o sytuacji ratownictwa medycznego w piątek (23 stycznia), podczas ogólnopolskiego zjazdu pracowników tej branży w Rudzie Śląskiej, który zorganizowały Sierpień 80 i Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego. W marcu ma odbyć się kolejny zjazd, na który - według Ziętka - zaproszenie przyjęła minister Kopacz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum