×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Siemianowice Śląskie: CLO straciło na leczeniu górników

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia11 stycznia 2010 19:54

Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zamknęło 2009 rok z półtoramilionową stratą.

Siemianowice Śląskie: CLO straciło na leczeniu górników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powodem straty CLO jest to, że NFZ za mało zapłacił szpitalowi za leczenie górników poparzonych we wrześniowej katastrofie w kopalni Wujek-Śląsk.

Spośród 40 górników, którzy odnieśli obrażenia w wyniku wybuchu metanu, do Centrum Leczenia Oparzeń trafiło 27. Najdłużej leczeni przebywali w siemianowickim szpitalu 70 dni. Większość miała rozległe poparzenia 60 proc. powierzchni ciała. Ratunkiem były dla nich między innymi seanse w komorze hiperbarycznej.

Umieszcza się w niej pacjentów, a następnie wypełnia ją tlenem pod ciśnieniem dwa i pół razy większym niż to na zewnątrz. Dzięki temu w poparzonych tkankach zmniejszają się obrzęki, dociera do nich więcej tlenu, a to przyspiesza proces gojenia się i zmniejsza ryzyko zakażeń.

Za leczenie w komorze śląski NFZ zapłacił centrum dodatkowych 550 tys. zł. Pozostałe koszty, m.in. drogich opatrunków i leków, spadły jednak na szpital. Problem polega na tym, że w katalogu, jakim posługuje się w rozliczeniach ze szpitalami NFZ, jest zapisanych bardzo niewiele procedur związanych z oparzeniami.

– Leczenie wszystkich pacjentów z oparzeniami powyżej 19 proc. powierzchni ciała wycenione jest tak samo, to znaczy na około 45 tys. zł - niezależnie od tego, czy chodzi o obrażenia na 30 czy 90 proc. Tymczasem w kosztach leczenia takich chorych jest ogromna różnica - wyjaśnia dziennikarce Gazety Wyborczej Mariusz Nowak, dyrektor CLO.

Więcej: http://katowice.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze