Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe

Autor: RDC, DGP, PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2019 15:25

Do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. zza wschodniej granicy w całym roku 2019 w sumie przyjedzie 33 medyków. Po odbyciu staży mają włączyć się "w normalne funkcjonowanie szpitala".

Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
Fot. Fotolia

Jak tłumaczy prezes szpitala Marcin Kulicki, muszą przejść w lecznicy cały cykl kształcenia, co - jego zdaniem - jest dla nich uciążliwe i długotrwałe. Cześć lekarzy jednak - jak dodaje prezes - już zaczęła staże.

Te mają skończyć się jesienią 2020 r. - Lekarze będą mogli włączyć się w normalne funkcjonowanie szpitala, oczywiście nie mając jeszcze specjalizacji - zaznacza Kulicki w Polskim Radiu RDC.

Największe problemy z obsadą lekarzy szpital ma na chirurgii dziecięcej oraz oddziale ginekologiczno-położniczym.

Przypomnijmy: dla lekarzy spoza Unii resort zdrowia chce wprowadzić możliwość leczenia bez nostryfikacji dyplomu i egzamin uprawniający do posługiwania się tytułem lekarza.

Nowelizacja ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.), której projekt przygotował zespół złożony m.in. z przedstawicieli środowiska rezydentów - choć miała kompleksowo uregulować proces kształcenia podyplomowego - na obecnym etapie dotyczy w głównej mierze właśnie zatrudniania lekarzy cudzoziemców.

Do projektu przekazanego przez zespół resort dodał przepisy ułatwiające podejmowanie przez cudzoziemców pracy w Polsce, a w najnowszej wersji, skierowanej do komisji prawniczej, znacząco się one rozrosły.

Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna" 24 października br., już w wersji projektu, który pod koniec maja skierowano do konsultacji, pojawiły się przepisy dotyczące podejmowania pracy bez konieczności nostryfikowania dyplomu. "Prawo wykonywania zawodu na określony czas (maksymalnie 5 lat) i w konkretnym miejscu (w placówce, która zgłosi takie zapotrzebowanie i gotowość zatrudnienia) wydawać będzie właściwa okręgowa rada lekarska (ORL)" - podaje gazeta cytowana przez PAP.

DGP zwraca też uwagę, że w ostatniej wersji projektu, opublikowanej pod koniec października br., pojawił się dodatkowo LEW - Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (oraz LDEW dla dentystów). Ma on potwierdzać kwalifikacje zawodowe uprawniające do udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce - dla osób legitymujących się dyplomem spoza UE. Lekarz, który uzyskał prawo wykonywania zawodu po zdaniu LEW albo LDEW, nie będzie mógł jednak korzystać z możliwości, jakie daje nostryfikacja dyplomu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum