Sieć onkologiczna blisko, coraz bliżej

Autor: mp.pl/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2008 12:52

- W najbliższym czasie krajowi i wojewódzcy konsultanci w dziedzinie onkologii zajmą się opracowaniem uaktualnionych projektów powołania ośrodków o najwyższym stopniu referencyjności - informuje Jakub Gołąb, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Przyspieszenie w tej sprawie jest efektem niedawnego spotkania przedstawicieli ministerstwa zdrowia, Polskiej Unii Onkologii, NFZ oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych. Zostało ono poświęcone kwestiom: wydzielenia ośrodków onkologicznych o najwyższym stopniu referencyjności, regulacjom w zakresie dostępności i finansowania terapii niestandardowych w leczeniu nowotworów oraz rozliczeniom w ramach JGP. Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na przełomie listopada i grudnia.

Wprowadzenie referencyjności ośrodków leczących nowotwory jest postulatem, który PUO kieruje do resortu zdrowia i NFZ od 2004 r. Zdaniem specjalistów wysokokosztowe leczenie powinno być prowadzone jedynie w ośrodkach III stopnia referencyjności. Ośrodki o niższych stopniach powinny natomiast działać w oparciu o konsultacje, zalecenia i rekomendacje ośrodków o wyższych stopniach referencyjności.

PUO postuluje również m. in:
- zwiększenie nakładów finansowych na diagnostykę i terapię nowotworów
- rozliczanie kosztów procedur diagnostyczno-leczniczych w onkologii adekwatnie do ponoszonych nakładów (obecnie refinansowanie wynosi 70 proc.)
- rozważenie możliwości centralnego zakupu leków wysokokosztowych
- zniesienie limitów świadczeń w regionalnych centrach onkologicznych i akademickich III stopnia referencyjności
- uwzględnienie w wycenach amortyzacji sprzętu
- uproszczenie nadmiernie rozbudowanej sprawozdawczości dla Funduszu
- wyeliminowanie ośrodków działających poza siecią onkologiczną, generujących olbrzymie koszty leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum