Sezon na procesy ws. zapłaty za nadwykonania

Autor: Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2010 13:45

Jak podaje Gazeta Prawna, jeszcze w kwietniu w sądzie w Białymstoku rozpocznie się pierwszy proces w sprawie o nadwykonania za 2009 r.

O zapłatę za nadlimity sięgające ponad 1,8 mln zł upomni się Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie.

Na skierowanie spraw przeciw NFZ na drogę sądową zdecydowali się również dyrektorzy innych placówek. Na Podkarpaciu o wydane pieniądze zabiegać będzie co najmniej kilkanaście szpitali. Przeciwko Lubelskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ pozwy do sądu o zapłatę nadwykonań złożyły już siedem placówek, które domagają się 9,7 mln zł.

Według szacunków, w całym kraju ponadlimitowe świadczenia wykonane w 2009 r. sięgają 2,7 mld zł. Dzięki zmianom w planie finansowym, Narodowy Fundusz Zdrowia w 2009 r. przekazał on na ich zapłatę do swoich oddziałów ponad 1,6 mld zł. Pozostałej kwoty brak.

Tymczasem oddziały Funduszu odrabiają zaległości jeszcze za 2008 r. W drugiej połowie marca Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wypłacił Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach 3,5 mln zł zasądzonej kwoty nadwykonań za drugie półrocze 2008 r.

– Powinniśmy dostać jeszcze ok. 600 tys. zł, ale w tej sprawie toczy się jeszcze odwołanie. Nadwykonania za 2009 r. sięgają 13 mln zł. Jeśli Fundusz nie zapłaci nam tych pieniędzy i ta sprawa trafi do sądu. Oddział otrzymał już drugie wezwanie przedsądowe w tej sprawie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Gierada, dyrektor lecznicy.

W sprawach o nadwykonania za 2008 r. osiem szpitali w:
• Kazimierzy Wielkiej,
• Ostrowcu, Opatowie,
• Staszowie, Starachowicach,
• Chmielniku,
• Pińczowie
• i Świętokrzyskie Centrum Onkologii
podpisało z świętokrzyskim oddziałem Funduszu tzw. ugodę przesądową.

– Na zasadzie porozumienia stron oddział Funduszu zapłacił tym lecznicom 50-60 proc. roszczeń bez sprawdzania, które z wykazanych świadczeń mają charakter ratujący życie, a które nie – wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Beata Szczepanek, rzecznik prasowy oddziału.

Zakończyły się postępowania I instancji w sprawach:
• Szpitala Powiatowego w Busku Zdroju: domagał się 533 tys. zł, sąd zasądził zwrot 292 tys. zł – oddział Funduszu będzie się odwoływać;
• Szpitala Powiatowego w Końskich (domagał się 2 mln 381 tys. zł, wyrok w całości na korzyść szpitala). Świętokrzyski oddział zamierza złożyć apelację na kwotę 583152 zł, pozostałą sumę zapłaci;
• Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (domagał się prawie 3,8 miliona złotych, wyrok na korzyść szpitala) – Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ zapłaci 3,14 mln. zł, apelacja będzie dotyczyła kwoty 655632 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum