Senatorowie o projekcie ustawy o Funduszu Medycznym. Badania genetyczne dla wszystkich

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP17 listopada 2022 07:45

Senatorowie przyjęli w środę nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym wraz z poprawkami. Zmierzają one m.in. do objęcia finansowaniem ze środków Funduszu Medycznego świadczeń związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich pacjentów, bez względu na wiek.

Senatorowie o projekcie ustawy o Funduszu Medycznym. Badania genetyczne dla wszystkich
Senatorowie przyjęli w środę nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym wraz z poprawkami. Fot. Adobestock
  • Senat przyjął w środę nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym wraz z poprawkami
  • Poprawki zmierzają m.in. do objęcia finansowaniem ze środków Funduszu Medycznego świadczeń związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich pacjentów bez względu na wiek
  • Za nowelizacją ustawy z poprawkami głosowało 98 senatorów. Nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosu

Znowelizowana ustawa o Funduszu Medycznym

Sejm znowelizował ustawę o Funduszu Medycznym 4 listopada. Regulacja ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, w szczególności przez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Nowela przewiduje też m.in. dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. Chodzi o świadczenia gwarantowane, związane z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub z leczeniem szpitalnym.

W trakcie środowego głosowania przyjęto poprawki zmierzające do objęcia systemem finansowania z Funduszu Medycznego świadczeń opieki zdrowotnej związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich świadczeniobiorców, bez względu na wiek.

Przyjęto też poprawkę zakładającą objęcie systemem finansowania ze środków subfunduszu rozwoju profilaktyki realizacji świadczeń nie tylko z zakresu programów zdrowotnych, ale też z zakresu polityki zdrowotnej.

Kolejna przyjęta poprawka zmierza do tego, by finansowanie szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych dokonywane było ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego.

Będą też większe limity roczne na leki w ratunkowym dostępie

Przyjęto też zmianę zakładającą zwiększenie wysokości limitu rocznego środków Funduszu Medycznego przeznaczanych na finansowanie leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych z 3 do 5 proc., a nie jak przewiduje ustawa - z 3 do 4 proc.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, który w październiku br. skierował projekt noweli do Sejmu, takie działanie pozwoli na kierunkowe docelowe działania ministra zdrowia w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień - w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa.

Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum