Senat rozpoczął prace nad ustawą budżetową. Ważne poprawki komisji o budżecie NFZ

Autor: PAP • Źródło: PAP11 stycznia 2023 11:30

Senat RP rozpoczął prace nad budżetem na 2023 r. Do ustawy zgłoszono kilkanaście poprawek m.in. o zwiększeniu budżetu NFZ czy przywróceniu 10 mln zł dla Kancelarii Senatu na wsparcie dla Polonii.

Senat rozpoczął prace nad ustawą budżetową. Ważne poprawki komisji o budżecie NFZ
Senat RP rozpoczął obrady. Fot. Marta Marchlewska/ Kancelaria Senatu/Flickr.com
  • Do budżetu zostało zgłoszonych 16 poprawek, które uzyskały rekomendację senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych
  • Wśród propozycji zmian, które zostały zgłoszone przez senatorów, znalazły się m.in. zmiany zwiększające wydatki na zdrowie
  • Chodzi o zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł

Poprawki senackiej Komisji Zdrowia dziś pod głosowanie

Poprawki zgłoszone przez senacką Komisję Zdrowia do ustawy budżetowej mają m.in. zwiększyć budżet NFZ o 6,5 mld zł. Chodzi o zrekompensowanie funduszowi zaprzestania finansowania części zadań służby zdrowia.

Inne przygotowane poprawki zakładają zwiększenie o 2 mld zł wydatków na leczenie chorób nowotworowych u dzieci, o 700 mln zł wydatków na psychiatrię dziecięcą czy o 500 mln zł na in vitro.

Senatorowie proponują także przywrócenie 10 mln zł dla Kancelarii Senatu z przeznaczeniem na wsparcie dla Polonii, chcą zwiększenia wydatków na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zwiększenia budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich. Postulują zmianę zapisanej w budżecie inflacji średniorocznej z 9,8 proc. na 13,1 proc., czyli do poziomu prognozowanego przez Narodowy Bank Polski.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2023 r. Zgodnie z nią wydatki budżetu wyniosą 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej określono na 7,8 proc., a świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc. Zaplanowano także wzrost wydatków na obronność - do 3 proc. PKB. Tegoroczny budżet na obronę narodową ma wynieść blisko 100 mld zł oraz 30-40 mld zł z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum