×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Senat proponuje poprawkę do budżetu: prawie 2 mld zł dodatkowo na onkologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 lutego 2020 09:45

Przeznaczenie ponad 1,9 mld zł na zwalczanie chorób onkologicznych, zwiększenie o 4,6 mld zł subwencji oświatowej czy dodatkowy miliard złotych na walkę ze smogiem - to jedne z najważniejszych poprawek, jakie w czwartek (27 lutego) do ustawy budżetowej na 2020 r. zaproponował Senat.

Senat proponuje poprawkę do budżetu: prawie 2 mld zł dodatkowo na onkologię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 52 senatorów, dwóch było przeciw, a 42 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa budżetowa trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Jeszcze przed głosowaniem przewodniczący senackiej komisji finansów senator Kazimierz Kleina (KO) poinformował, że podczas obrad komisji pojawiły się wątpliwości co do sumarycznych wielkości skutków finansowych, jakie znalazły się we wszystkich poprawkach.

- Łącznie w wyniku poprawek, które uzyskały rekomendację komisji dochody budżet państwa wzrosną o 5 mld 688 mln zł, czyli ok. połowy tego, co wynikało z wyliczeń na posiedzeniu komisji przez ministra finansów - przekazał senatorom Kleina.

Dodał, że poprawki, które dotyczą tworzenia rezerw celowych nie przekraczają 5 proc. wartości wszystkich rezerw celowych (21 mld 760 mln zł), jest to zgodne z ustawą o finansach publicznych.

Grzegorz Bierecki (PiS) mówił z kolei, powołując się na resort finansów, że poprawki zakładały zwiększenie dochodów budżetu o 12 mld zł. - Pan senator (Kazimierz Kleina - PAP) przedstawia 5 mld 680 mln zwiększenia budżetu. Chciałem wysoki Senat poinformować, że minister finansów obecny na posiedzeniu komisji poinformował nas, iż rząd nie widzi możliwości zwiększenia przychodów o taką kwotę - powiedział senator.

Dodał, że zaproponowane przez KO poprawki zmniejszają m.in. środki na obsługę długu (o 2 mld zł), co uniemożliwi poprawną realizację jego obsługi. Zwrócił uwagę, że poprawki uszczuplają też rezerwę na realizację inwestycji z finansowaniem unijnym (1 mld 700 mln zł). Według Biereckiego może to utrudnić, czy wręcz uniemożliwić, realizację niektórych z nich.

W bloku głosowań poparcia nie uzyskał wniosek mniejszości - zgłoszony przez senatorów PiS - o przyjęcie budżetu na 2020 r. Większość uzyskało ok. 100 poprawek jakie do ustawy budżetowej zgłosiła KO.

Najważniejsze z nich zakładały: przeznaczenie ponad 1,9 mld zł na onkologię; zwiększenie o 4,6 mld zł subwencji oświatowej na wynagrodzenia nauczycieli; dodatkowy 1 mld zł na walkę ze smogiem. Senatorowie zaproponowali ponadto, by przesunąć do Kancelarii Senatu 110 mln zł na finansowanie zadań związanych z Polonią.

Senat zgodził się także zwiększyć finansowanie Państwowej Inspekcji Pracy o 5 mln zł, Rzecznika Praw Obywatelskich o 6 mln zł, przeznaczyć blisko 4 mln zł na Europejskie Centrum Solidarności.

Senatorowie poparli ponadto kilkadziesiąt poprawek, które miały charakter lokalny. 

Michał Boroń (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum