Senat: opłaty za wstęp do parków narodowych - na ratownictwo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 16:41

Część opłat za wstęp do parków narodowych będzie przeznaczana na dofinansowanie ratownictwa górskiego - taką poprawkę do ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich przyjął w piątek (29 lipca) Senat.

Senat: opłaty za wstęp do parków narodowych - na ratownictwo
Ustawa wprowadza obowiązek jazdy w kasku dla dzieci oraz kary dla narciarzy i snowboardzistów jeżdżących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Określa obowiązki osób przebywających w górach oraz na stokach narciarskich, a także wprowadza ustawową definicję ratownika narciarskiego i ratownika górskiego. Dotychczas nie było jednego aktu prawnego regulującego te kwestie, natomiast wiele przepisów było zawartych np. w rozporządzeniach.

W myśl ustawy każde dziecko na zorganizowanym terenie narciarskim będzie musiało mieć w czasie jazdy kask. Za jazdę bez kasku będzie grozić grzywna.

Nowe przepisy zabraniają także jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za takie wykroczenie przewidują także grzywnę. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie mógł odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie takiego terenu osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem tych środków.

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie zobowiązany do prowadzenia rejestru wypadków. Ma on zawierać m.in. dane osoby, której udzielono pomocy, rodzaj urazu, imiona i nazwiska ratowników udzielających pomocy. Te dane mają być przechowywane.

W ustawie określa się także zasady finansowania zadań ratownictwa górskiego. Obecnie reguluje to ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Środki na ten cel przekazywane są z budżetu państwa oraz pochodzą ze źródeł własnych organizacji.

Nowe przepisy nie regulują natomiast tzw. prawa śniegu (możliwości wytyczania tras narciarskich przez cudze grunty), o co w niektórych turystycznych miejscowościach toczy się spór między właścicielami wyciągów a mieszkańcami.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum