Senacka komisja za zmianą metody podziału pieniędzy z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 18:16

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się we wtorek (22 września) za zmianą tzw. algorytmu, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia dzieli pieniądze dla poszczególnych województw. Zmianę zakłada uchwalona już przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Senacka komisja za zmianą metody podziału pieniędzy z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do ustawy zgłoszono jedną poprawkę doprecyzowującą. Senat ma zająć się nowelą podczas rozpoczynającego się w środę (23 września) posiedzenia.

Obowiązujący obecnie algorytm uzależnia wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powoduje, że do biedniejszych regionów trafia mniej pieniędzy na leczenie. Według nowych przepisów, od stycznia 2010 r. środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do ilości i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

Jak napisano w uzasadnieniu noweli, ma ona na celu usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych i polega przede wszystkim na usunięciu wskaźnika (algorytmu) wynikającego ze zróżnicowania kosztu jednostkowego świadczenia opieki zdrowotnej.

Autorzy nowelizacji podkreślają, że intencją wprowadzenia algorytmu było dodatkowe zróżnicowanie środków finansowych w poszczególnych województwach ze względu na zróżnicowanie kosztów wytworzenia świadczeń.

Ich zdaniem, biorąc pod uwagę ujednolicenie cen stosowanych przez NFZ za poszczególne usługi zdrowotne, w szczególności w zakresie leczenia szpitalnego, dalsze istnienie wskaźnika nie znajduje uzasadnienia, gdyż prowadzi do dysproporcji w możliwościach finansowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Znowelizowane przepisy wprowadzają także uelastycznienie dotyczące możliwości pozyskiwania przez prezesa NFZ dodatkowych środków finansowych, przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zwiększają także jego kompetencje, jeśli chodzi o podział środków z rezerwy migracyjnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze