Selvita powyżej progu rentowności

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2014 12:58

Wyniki za czwarty kwartał minionego roku Selvity notowanej na NewConnect potwierdzają, że po raz pierwszy w swojej historii zanotowała ona zysk na poziomie netto dzięki działalności operacyjnej.

Zgodnie z szacunkami wyników z połowy stycznia, wynik netto przekroczył 0,3 mln zł. Rok wcześniej w tym samym okresie, firma zanotowała stratę sięgającą prawie 2 mln zł. W ostatnich trzech miesiącach 2013 r. przychody Selvity przekroczyły poziom 8,1 mln zł, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w skali roku, a EBITDA wyniosła prawie 1,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wynik ten był ujemny na poziomie 1,5 mln zł.

- Zgodnie z naszymi szacunkami sprzed miesiąca, Selvita doczekała się przełomu w wynikach. Jest on efektem kolejnych kontraktów na własne projekty innowacyjne, zdecydowanego wzrostu liczby realizowanych zleceń usługowych oraz skutecznego pozyskiwania i efektywnego inwestowania środków z grantów unijnych - wyjaśnia Bogusław Sieczkowski, wiceprezes zarządu Spółki.

Zgodnie z raportem, łącznie w całym 2013 roku przychody osiągnęły 21,9 mln zł, co oznacza ok. 37 proc. wzrost w stosunku do 15,9 mln zł wypracowanych rok wcześniej. Wynik EBITDA zamknął się w ubiegłym roku na minimalnym minusie, wynoszącym ok. 0,04 mln zł, podczas gdy w 2012 roku strata na tym poziomie wyniosła ponad 4,6 mln zł. Selvita zanotowała w 2013 roku stratę netto, która wyniosła niespełna 2,4 mln zł i była o ok. 4 mln niższa niż w poprzednim roku obrotowym, kiedy przekroczyła 6,4 mln zł.

O tym, że Spółka będzie kontynuowała pozytywny trend w kolejnych okresach mogą świadczyć dane z końcówki stycznia, według których zakontraktowanie na 2014 rok wynosiło w tym momencie ok. 24,5 mln zł i przewyższało tym samym wyniki z całego ubiegłego roku.

Na początku lutego 2014 r. firma zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na dofinansowanie badań w kolejnym projekcie onkologicznym, na podstawie której do kasy Spółki trafi ponad 1,4 mln zł. Jeszcze w połowie stycznia Selvita poinformowała o podpisaniu największego dotychczas kontraktu usługowego o wartości 2,9 mln zł, zleconego przez jeden z największych koncernów farmaceutycznych na świecie. Kilka dni wcześniej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało pozytywną rekomendację dla kolejnego wniosku Selvity złożonego w ramach programu INNOMED, w którym firma może pozyskać na badania do 10 mln zł.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych.


 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum