Sejmowa komisja zdrowia za planem finansowym NFZ na 2014 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2013 19:04

W przyszłym roku na finansowanie świadczeń zdrowotnych zostanie przeznaczone ponad 63,3 mld zł - zakłada projekt planu finansowego NFZ, który w czwartek (25 lipca) pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia. Projekt krytykują posłowie PiS.

Sejmowa komisja zdrowia za planem finansowym NFZ na 2014 r.
Oznacza to nominalny wzrost w stosunku do pierwotnego planu na 2013 r. o ponad 412,9 mln zł. Pieniądze te na finansowanie świadczeń przeznaczy centrala NFZ. Natomiast dla każdego z oddziałów wojewódzkich przewidziano środki na takim samym poziomie jak w planie na 2013 r.

Projekt planu finansowego krytykowali posłowie PiS. Ich zdaniem zmniejszone zostaną wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i chemioterapię. - Ten plan jest dramatem dla polskiej służby zdrowia - mówił podczas posiedzenia komisji Czesław Hoc (PiS).

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślał, że plan finansowy NFZ przygotowywany jest w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne przekazane przez Ministerstwo Finansów. Zaznaczył także, że finanse NFZ nie podlegają jakimkolwiek cięciom związanym z oszczędnościami w budżecie państwa (przychody NFZ w zdecydowanej większości pochodzą ze składek na ubezpieczenie zdrowotne-PAP).

Wiceprezes NFZ Wiesława Kłos zapewniła, że pomimo prognoz mówiących o zmniejszonych wpływach ze składki, nakłady na finansowanie świadczeń zdrowotnych w oddziałach wojewódzkich Funduszu nie będą niższe niż w tym roku.

Oddziały NFZ, które otrzymają najwięcej pieniędzy, to: mazowiecki - ponad 8,7 mld zł, śląski - ponad 7,5 mld zł, wielkopolski - ponad 5,5 mld zł i małopolski ponad 5,3 mld zł.

Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na leczenie szpitalne - ponad 27 mld zł, refundację leków - ponad 8 mld zł, podstawową opiekę zdrowotną - ponad 7 mld zł oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - ponad 5 mld zł.

Ujęte w projekcie planu koszty ogółem NFZ to ponad 67 mld zł, są one wyższe o ponad 240,9 mln zł od planowanych przychodów - ponad 66,8 mld zł. Jest to związane z koniecznością przeznaczenia części środków z funduszu zapasowego na świadczenia opieki zdrowotnej tak, aby nakłady w 2014 roku na świadczenia opieki zdrowotnej w poszczególnych oddziałach Funduszu nie były niższe niż w roku poprzednim.

Wśród priorytetów NFZ na przyszły rok znalazło się m.in. zwiększenie roli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie procedur zabiegowych, zwiększenie liczby dzieci i młodzieży objętej badaniami bilansowymi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, zwiększenie poziomu realizacji chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zwiększenie dostępności do rehabilitacji kardiologicznej oraz poprawa opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

W czwartek plan finansowy NFZ zaakceptowała także sejmowa komisja finansów publicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum