Sejmowa komisja negatywnie o większości "zdrowotnych" poprawek Senatu do budżetu na 2021 rok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 18:57

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała we wtorek (19 stycznia) negatywnie zdecydowaną większość poprawek Senatu do ustawy budżetowej na rok 2021. Akceptacji nie znalazła m.in. poprawka dotycząca przekazania 4 mld zł na dodatki do wynagrodzeń dla pracowników medycznych walczących z COVID-19.

Sejmowa komisja negatywnie o większości "zdrowotnych" poprawek Senatu do budżetu na 2021 rok
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Negatywnie opinie otrzymała też poprawka, które zmierzała do przekazania dodatkowych 1,95 mld zł na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.

Senator Kazimierz Kleina (KO), przedstawiając opinię izby wyższej do ustawy budżetowej na rok 2021 argumentował, że senatorowie skupili się głównie na zwiększeniu dofinansowania służby zdrowia w czasie trwania pandemii.

- Dla Senatu najważniejszą sprawą, której poświęciliśmy kilka poprawek była kwestia dofinansowania służby zdrowia. Dlatego zaproponowaliśmy odpowiednie zmiany w budżecie. Jedną z nich jest poprawka, która podnosi płace dla tych pracowników, którzy zajmują się zwalczaniem COVID-19 - powiedział Kleina.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie nie wyrazili pozytywnej opinii m.in. o poprawce by przeznaczyć 100 mln zł na program in vitro.

Uznania posłów sejmowej komisji nie uzyskała poprawka, której konsekwencją byłoby przeznaczenie 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą oraz 120 mln zł na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19.

Posłowie pozytywnie zaopiniowali natomiast m.in. poprawkę postulującą przeznaczenie 39 mln zł na wymianę silników w śmigłowcach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uznanie posłów uzyskała też poprawka ustanawiająca nowy programu wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025.

Tegoroczny budżet w wersji przygotowanej przez rząd i przyjętej przez Sejm przewiduje, że dochody państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł. Według resortu finansów taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje. Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze