Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała korektę budżetu NFZ na 2021 r.

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia02 grudnia 2021 14:44

W czwartek Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała korektę budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok. To tradycyjna korekta (czwarta już w tym roku). Ma ona charakter porządkujący oraz dostosowawczy.

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała korektę planu finansowego NFZ na 2021 rok. Fot. Shutterstock
  • Korekta dostosowuje budżet NFZ do realizacji świadczeń, uwolnienie i przesunięcie środków z planu Centrali Funduszu do oddziałów wojewódzkich, głównie z przeznaczeniem na sfinansowanie świadczeń ponadlimitowych
  • Dodatkowe przychody uwzględnione w korekcie w wysokości 56 mln zł, to konsekwencja realizacji przez NFZ decyzji Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leków
  • W korekcie uwzględniono zmniejszenie pozycji rezerw na sprawy sądowe, związanie głównie w sprawach o nadwykonania sprzed roku 2018 - o kwotę 118 mln zł
  • W planie przewidziano m.in 159 mln zł w celu zabezpieczenia realizacji ustawy w zakresie odpisu aktualizującego składki należnej za rok 2020, która nie została w bieżącym roku przekazana do Funduszu
  • Jak zapewnił wiceminister Maciej Miłkowski, od 1 stycznia obowiązywać będą nowe wyceny świadczeń w zakresie rehabilitacji

"Istotą zmiany jest wewnętrzne przesunięcie środków"

- Celem korekty jest dostosowanie budżetu NFZ do realizacji świadczeń, uwolnienie i przesunięcie środków z planu Centrali Funduszu do oddziałów wojewódzkich, głównie z przeznaczeniem na sfinansowanie świadczeń ponadlimitowych oraz do opieki szpitalnej i AOS. To wszystko ma neutralny wpływ na pozycję kosztów i przychodów ogółem Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśniał posłom Bernard Waśko, zastępca prezesa Funduszu.

Dodał: - Istotą zmiany jest przesunięcie wewnętrzne środków i uwolnienie tych, które były w dyspozycji prezesa NFZ w planie Centrali i przekazanie ich do dyspozycji dyrektorom oddziałów wojewódzkich. Ten podział odbywa się zgodnie z algorytmem - jest funkcją wzoru, który w tym zakresie obowiązuje.

Jaka kwota trafi do oddziałów wojewódzkich NFZ?

Jak wyjaśniał Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ, w wyniku dokonanych przesunięć środków oddziały wojewódzkie zostaną zasilone kwotą 1 miliarda 495 mln zł.

- Ma to na celu zabezpieczeniami środków na finansowanie potencjalnych nadwykonań, aby 20221 rok, podobnie jak poprzednie, został zamknięty bez balastu na kolejne lata. Dodatkowo w ramach tej zmiany planu przewidujemy dostosowanie pozycji pozostałych przychodów i kosztów finansowych do rozpoznanych potrzeb oraz zwiększenie kosztów administracyjnych w planie Lubelskiego OW NFZ w związku z utworzeniem w nim działu usług wspólnych, który w imieniu całego NFZ zajmuje się wysyłką kart EKUZ - mówił dyrektor Jarnutowski.

Jakie przesunięcia?

Dodatkowe przychody uwzględnione w korekcie to 56 mln zł - konsekwencja realizacji przez NFZ decyzji Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leków w zakresie instrumentów dzielenia ryzyka. Zmniejszono też o 118 mln zł pozycję rezerw na sprawy sądowe, związanie głównie ze sprawami o nadwykonania sprzed roku 2018.

- Jednocześnie w pozycji centrali przewidywane jest zwiększenie o 159 mln zł w celu zabezpieczenia realizacji ustawy w zakresie odpisu aktualizującego składki należnej za rok 2020, która nie została w bieżącym roku przekazana do Funduszu. Zmniejszenie pozostałych pozycji jest konsekwencją zerowych stóp procentowych - wyjaśniał dyrektor Jarnutowski.

"Inflacja już w tym dokumencie nie figuruje"

Poseł Zdzisław Wolski (Lewica) w dyskusji pytał prezesa NFZ i wiceministra zdrowia o wpływ inflacji i spadku kursu złotego w stosunku do euro.

- Inflacja już w tym dokumencie nie figuruje, a jest problemem wszystkich świadczeniodawców. Borykają się dysponując tymi samymi środkami z realizacją swoich usług przy wzrastających cenach osobowych, kosztów energii - mówił poseł Wolski, który prosił też o wyjaśnienie ministra dotyczące zmniejszonej o prawie 11 proc. kwoty w planie budżetu na świadczenie usług telemedycznych.

Posłanka Elżbieta Gelert pytała natomiast ministra o zapłatę za niewykonane usługi w zakresie psychiatrii i rehabilitacji oraz wytyczne AOTMiT w sprawie wycen usług rehabilitacyjnych.

- Kiedy można się spodziewać zmiany wyceny świadczeń w rehabilitacji, bo dzisiaj wyceny z ledwością pokrywają wzrost wynagrodzeń, które są obowiązkowe - pytała ministra posłanka.

Zmiany w wycenie świadczeń rehabilitacyjnych od przyszłego roku

Mówiąc o świadczeniach niewykonanych i częściowej zapłacie za nie z Funduszu Covid wiceminister Maciej Miłkowski poinformował, że poprawka w tym zakresie, dotycząca ZOL-i i hospicjów stacjonarnych, została przyjęta.

- AOTMiT faktycznie zakończył pracę w zakresie wycen rehabilitacji i przedstawił do Ministerstwa Zdrowia wnioski ze swoich prac. Po ich przeanalizowaniu zostaną one opublikowane. Planujemy, że nowa wycena świadczeń w tym zakresie będzie od 1 stycznia 2022 roku i wpływ tych zmian na budżet NFZ będzie istotnie podwyższony - mówił wiceminister Miłkowski.

Spadek wydatków na teleporady. "Nie dotyczy to finansowania samych teleporad"

W odpowiedzi na pytanie posła Wolskiego dotyczące spadku wydatków na teleporady wiceprezes Waśko wyjaśniał, że nie dotyczy to finansowania samych teleporad, które są raportowane przez POZ i są fiksowane poprzez stawkę kapitacyjną.

- Ta zmiana jest spowodowana tym, że w planie finansowym były zablokowane środki na obsługę teleplatformy pierwszego kontaktu obsługiwanej przez NFZ. Ponieważ wypowiedzieliśmy usługodawcy tę umowę i uległa ona rozwiązaniu z dniem 22 października, to środki na zabezpieczenie tej umowy do końca roku zostały uwolnione - wyjaśniał wiceprezes Funduszu.

Po zakończonej dyskusji sejmowa Komisja Zdrowia jednomyślnie zaakceptowała pozytywną opinię w sprawie projektu zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r.

Czytaj: NFZ ma nowy plan finansowy. O ponad miliard złotych więcej

Czytaj: Podwyżki płac dla pracowników medycznych. NFZ ma na ten cel 3,5 mld zł

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum