Sejmowa Komisja Zdrowia o projekcie ustawy budżetowej na rok 2020

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 19:25

W czwartek (9 stycznia) po pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2020 został skierowany w częściach właściwych do prac w komisjach sejmowych. Nad częściami projektu dotyczącymi nakładów na zdrowie obradowała Sejmowa Komisja Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. PTWP

Najważniejsze części ustawy budżetowej na rok 2020 poświęconej zdrowiu przedstawił syntetycznie członkom komisji wiceminister Sławomir Gadomski. Jak mówił przedstawiciel resortu, ogólne wydatki zaplanowane w budżecie na bieżący rok wynoszą prawie 8,5 mld zł - z czego wydatki bieżące to kwota niecałych 7 mld, a wydatki majątkowe 1,2 mld zł. Jest to, jak stwierdził wiceminister Gadomski, o 157 mln złotych więcej niż w ustawie budżetowej na rok 2019.

- Uwzględniając do tego ujęte kwoty w Funduszu Pracy i Funduszy Rozwiązywania Problemów Hazardowych, środki na ochronę zdrowia stanowią 10,7 mld zł, a uwzględniają dodatkowo środki unijne kwota ta wynosi 11,3 mld zł. To oczywiście kwota zawarta w budżecie państwa. Łączne nakłady na zdrowie obejmują zarówno te kwoty, jak i środki NFZ - mówił wiceminister.

Dodał, że nakłady na zdrowie zaplanowane w budżecie państwa i w planie NFZ stanowią dzisiaj 5,09 proc. produktu krajowego brutto i jest to o 1,2 mld zł więcej niż wartość referencyjna. Jak zauważył wiceminister Gadomski, nakłady określone w ustawie, to nakłady minimalne i już dzisiaj wiadomo, że prawdopodobnie wzrosną, podobnie jak w latach poprzednich, kiedy w 2017 r. budżet państwa skierował dodatkowo 1 mld zł do Funduszu, w głównej mierze na zapłacenie nadwykonań, w 2018 r. - 1,8 mld zł, a w roku 2019 - 2,7 mld zł skierowane do funduszu zapasowego NFZ.

- Warto wskazać, że łączne nakłady na zdrowie - 5,09 proc. PKB - to 107,6 mld złotych i jest to o ponad 10 mld więcej niż w roku 2019 r. - mówił.

Jak wskazywał wiceminister Gadomski, w części budżetu, której dysponentem jest minister zdrowia - kwota 5,2 mld zł, które co prawda jest o 200 mln zł niższa niż kwota zaplanowana w ustawie budżetowej na rok 2019, ale wiąże się to z przeznaczeniem dodatkowych środków dla NFZ i zmianami legislacyjnymi, które miały miejsce w ubiegłym roku, przede wszystkim z przeniesieniem finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych i leków ''75+'' z resortu do finansowania przez Fundusz.

- Gdyby nie te zmiany, to budżet w dyspozycji ministra zdrowia byłby o 700 mln zł większy - tłumaczył wiceminister.

Jak mówił minister Gadomski, istotna część środków będąca w dyspozycji resortu przeznaczana jest na szkolnictwo - łączna kwota wydatków zaplanowana na ten cel w 2020 roku to 1,8 mld zł i jest to wzrost o 136 mln zł do roku 2019. To efekt zwiększania limitów przyjęć na uczelnie medyczne w 2019 roku i tego skutków w 2020 roku oraz podwyżek wynagrodzeń na uczelniach.

- Kadry medyczne to jest wyzwanie nr 1. Środki na ten cel rosną i z roku na rok są rekordowe, przede wszystkim dlatego że zwiększa się liczba limitów przyjęć na uczelnie medyczne i liczba uczelni kształcących lekarzy i lekarzy dentystów. W roku 2015/16 liczba limitów przyjęć wynosiła 6784, a w roku 2019/20 - 9,5 tys. natomiast liczba uczelni w latach 2010/15 było 12 uczelni kształcących lekarzy i lekarzy dentystów a obecnie jest tych uczelni 21 - podkreślał wiceszef resortu zdrowia.

Jak informował przedstawiciel resortu, w rezerwach celowych ministerstwa zostały zaplanowane 121 mln zł na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników podmiotów leczniczych podległych ministrowi zdrowia oraz środki na podwyżki na uczelniach 95 mln. zł. Podkreślał także, że w budżecie udało się wygospodarować środki na stopniowe podwyższanie budżetów wynagrodzeń w ministerstwie i jednostkach mu podległych.

Jak podkreślał wiceminister Gadomski, w budżecie także uwzględniono kwotę 85 mln zł na podwyżki wynagrodzeń dla ratowników, a także dodatkowe środki (ponad 118 mln zł) na wynagrodzenia pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Po burzliwej dyskusji Sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała pozytywnie część projektu ustawy budżetowej na rok 2020 w części 46 (z wyłączeniem części 66 - będącej w gestii Rzecznika Praw Pacjenta). Za pozytywną opinią opowiedziało się 15 posłów, 9 było przeciw, przy jednym głosie wstrzymującym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum