Sejmik apeluje o równe traktowanie ratowników medycznych. Chodzi o dodatki 30 proc.

Autor: oprac. JJ • Źródło: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia27 października 2021 12:30

Sejmik województwa podlaskiego przyjął stanowisko popierające wyrównanie różnic w zarobkach ratowników medycznych - informuje Kurier Poranny. 30-procentowy dodatek, przysługujący jedynie ratownikom z Państwowego Ratownictwa Medycznego - zdaniem radnych - powinien objąć także ratowników z SOR-ów i izb przyjęć.

Radni sejmiku województwa podlaskiego apelują o równe traktowanie ratowników medycznych. Fot. Shutterstock
  • Radni sejmiku województwa podlaskiego apelują o równe traktowanie ratowników medycznych – chcą, aby 30 proc. dodatki objęły także tych pracujących na SOR i IP, a nie tylko ratowników PRM -  informuje Kurier Poranny
  • Zdaniem radnych nierówne traktowanie ratowników może doprowadzić do podziałów w tej grupie zawodowej i eskalacji konfliktów, co w konsekwencji może skutkować wysuwaniem roszczeń do pracodawców o podwyżki
  • Dodajmy, że dodatek wyjazdowy dla ratowników w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego to jeden z elementów porozumienia z Ministerstwem Zdrowia

Radni apelują o równe traktowanie ratowników medycznych

Jak informuje Kurier Poranny radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli stanowisko popierające wyrównanie dysproporcji wynagrodzeń ratowników medycznych. Trafi ono do premiera, ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i wojewody podlaskiego.

- Ratownicy nie są równo traktowani - mówi, cytowany na łamach Kuriera Porannego, Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

Dodaje: - Ci, którzy pracują na SORze, izbach przyjęć albo w transporcie nie dostali 30-procentowego dodatku. Zwracaliśmy się - jako Związek Szpitali Powiatowych - w tej sprawie do ministra zdrowia i nie otrzymaliśmy odpowiedzi na temat.

Różnice w zarobkach ratowników. To może być źródło animozji i eskalacji konfliktów

Sejmik zwraca uwagę, że nierówne traktowanie ratowników może doprowadzić do podziałów w tej grupie zawodowej i eskalacji konfliktów, co w konsekwencji może skutkować wysuwaniem roszczeń do pracodawców o podwyżki.

Przypomnijmy, że 21 września doszło do podpisania porozumienia między Ministerstwem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego, które wprowadziło dodatek dla Zespołów Ratownictwa Medycznego w wysokości 30 proc. (tzw. "wyjazdowe"). Wcześniej taki dodatek istniał, ale został zniesiony.

Czytaj: 30 proc. dodatek dla ratowników medycznych w Senacie. Są poprawki

Czytaj: Spotkanie ratowników w MZ zakończone bez porozumienia. "Minister Kraska nie jest osobą decyzyjną"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum