Sejm: zmiana algorytmu nie będzie prosta?

Autor: TVP Rzeszów/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2009 17:16

Kilka tygodni temu parlamentarzyści zapewniali, że projekt ustawy, która zmieni sposób podziału pieniędzy pojawi się na pierwszym posiedzeniu sejmu - po wakacjach. Posiedzenie dobiegło końca, a obietnice pozostały puste - podaje TVP Rzeszów.

Sejm: zmiana algorytmu nie będzie prosta?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O tym, że sposób podziału pieniędzy w kasie NFZ jest niesprawiedliwy dla Podkarpacia mówi się już od wielu lat. Wysokość środków przekazywanych na zdrowie w województwach oblicza się w oparciu o algorytm, w którym jednym z kryetriów są średnie zarobi mieszkańców poszczególnych regionów. Po protestach posłowie i eurodeputowani wszystkich partii zapewniali, że niebawem się to zmieni.

Podkarpacki oddział TVP przypomina wypowiedzi posłów i polityków na ten temat i ich obietnice, że sprawa zmiany algorytmu zostanie poruszona na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu.

Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana PO, wypowiedź z 24 lipca 2009 r.: – Myślę, że gdzieś do końca września ten algorytm zostanie zmieniony tak że przyszły rok będzie finansowany według takiej uczciwości.

Piotr Tomański poseł PO, wypowiedź z 3 sierpnia 2009 r.: – Po powrocie do Sejmu rozpoczną się prace nad wyrównaniem tego algorytmu dla wszystkich województw i sądzimy, że najpóźniej w 2010 roku ten algorytm zostanie przywrócony, wyrównany.

Stanisław Ożóg poseł PiS, wypowiedź z 3 sierpnia 2009 r.: – Chcemy apelować do wszystkich parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi z województwa podkarpackiego i nie tylko tak jak to się dzieje w województwie śląskim o wspólne działanie na rzecz zmiany tego algorytmu.

Nowy projekt miał być przedstawiony na pierwszym posiedzeniu sejmu po wakacjach (piątek, 28 sierpnia). Tak się jednak nie stało. Według Haliny Kalandyk, przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Podkarpaciu, oznacza to, że tak naprawdę politykom nie zależy na zmianie algorytmu.

– My jako województwo podkarpackie zyskalibyśmy około 230 milionów na leczenie naszych pacjentów. Jest to dla nas suma bardzo duża i ratowałaby sytuację finansową wielu szpitali – mówi Halina Kalandyk.

Jednak zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli województwa, które teraz mają najmniej pieniędzy dostałyby więcej pozostałe regiony nie mogą dostać mniej niż teraz. Co w praktyce znaczy, że budżet NFZ-tu musiałby gwałtownie wzrosnąć. A to raczej nierealne. Dlatego dyrektorzy szpitali wątpią w to, że algorytm się wkrótce zmieni. Z drugiej strony każdy dzień zwłoki oznacza coraz trudniejszą sytuację szpitali.

Krystyna Skowrońska z PO tłumaczy, że nikt nie zrezygnował z planów zmiany algorytmu, a projekt na pewno pojawi się na kolejnym posiedzeniu. Na kolejnym posiedzeniu Sejm zbierze się 9 września. W zaplanowanym już porządku jego obrad nie ma na razie nie punktu dotyczącego zmiany zasad podziału pieniędzy. Ale, jak informuje kancelaria Sejmu, taki punkt może być jeszcze do niego wprowadzony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum