×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm: zgoda Komisji Zdrowia na dodatkowe 4,8 mld zł w NFZ. "Niedofinansowany cały system"

Autor: Ryszard Rotaub • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia24 maja 2023 17:30Aktualizacja: 24 maja 2023 18:04

- Na co te pieniądze chcemy przeznaczyć? Na zwiększenie środków na świadczenia nielimitowane - chodzi o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Środki będą przeznaczane też na m.in. onkologię w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, na stomatologię i na opiekę koordynowaną. Plan musi jeszcze zaopiniować Komisja Finansów Publicznych.

Sejm: zgoda Komisji Zdrowia na dodatkowe 4,8 mld zł w NFZ. "Niedofinansowany cały system"
Dodatkowe środki pójdą na podwyższenie wycen świadczeń, najwięcej dostaną szpitale. Fot. Adobestock (Zdjęcie ilustracyjne)
  • O 4 797 867 tys. zł wzrosły przychody i koszty ogółem NFZ. W związku Fundusz zaproponował zmianę swego planu finansowego na rok 2023. Dodatkowe pieniądze mają zostać wydane na podwyższenie kosztów świadczeń
  • Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała propozycje zmian. Musi się na nie zgodzić jeszcze Komisja Finansów Publicznych
  • W czasie dyskusji posłowie nie kwestionowali zasadności podziału dodatkowych środków na poszczególne rodzaje świadczeń. Zwracali uwagę na zadłużenie i niedofinansowanie całego sektora ochrony zdrowia

Wzrost przychodów i kosztów o trzy procent

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę (24 maja) zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2023. Za jego przyjęciem było 16 posłów, 4 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Propozycje zmian w planie finansowym przedstawiła Małgorzata Dziedziak, zastępca prezesa NFZ ds. operacyjnych. Powiedziała, że proponowana zmiana planu finansowego zakłada zwiększenie przychodów i kosztów ogółem o kwotę 4 797 867 tys. zł, co stanowi 3 punkty procentowe.

Składają się na to przychody z tytułu składki zdrowotnej, zwiększenie kosztów poboru i ewidencjonowania tych składek, zwiększenia kosztów realizacji zadań, w tym zwiększenie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

Przesłanką do zwiększenia przychodów z tytułu składki o ponad 4,9 mld zł, w tym z ZUS o 3,8 mld zł i z KRUS ponad 240 mln zł, jest prognozowana ich realizacja.

- Realizacja przychodów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne za okres pierwszego kwartału 2023 była wyższa od planowanej – podkreśliła Dziedziak.

Omawiając propozycje podziału dodatkowych środków pomiędzy poszczególne rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej, wskazała m.in. na świadczenia „nielimitowane”, onkologiczne (w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej), świadczenia odrębnie finansowane w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, stomatologiczne, a także świadczenia opieki koordynowanej w POZ. Całość dodatkowych środków ma zostać wydana na podwyższenie kosztów świadczeń, najwięcej dostaną szpitale.

Zadłużenie nieznane

Jednym z głównych wątków dyskusji, którą prowadził Tomasz Latos, przewodniczy Komisji Zdrowia, była kwestia zadłużenia szpitali. Pytała o to m.in. poseł Krystyna Skowrońska (KO), która nawiązała do listu Związku Powiatów Polskich nt. długów szpitali powiatowych i stwierdziła, że z tego powodu „sprawozdanie jest niepełne, niekompletne, nie mówi o całym problemie dotyczącym ochrony zdrowia”. Z kolei poseł Katarzyna Lubnauer (KO) zwróciła uwagę, że dane na temat zadłużenia szpitali nie są na bieżąco aktualizowane.

– Jakie jest obecnie ich zadłużenie? – zapytała. O to samo dopytywał także poseł Zdzisław Wolski (Lewica).

Innym problemem podnoszonym w czasie obrad była kwestia podwyżek płac dla personelu, zapowiedzianych na 1 lipca. Temat poruszyła Elżbieta Gelert (KO), która zapytała o to, czy toczą się jakieś rozmowy nt. pozyskania przez NFZ dotacji z budżetu państwa. Niepokój o finanse NFZ wyraził też poseł Czesław Hoc (PiS), który zwrócił uwagę, że większość kosztów szpitali to koszty osobowe (80-90 proc.), a do 1 lipca zostało mało czasu.

- Czy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) policzyła poszczególne procedury szpitalne, żeby przynajmniej te placówki mogły się przygotować do wzrostu wynagrodzeń – zapytał Czesław Hoc i dodał: - Ta informacja dla dyrektorów i dla organów prowadzących powinna być przekazana dużo wcześniej, a nie w ostatniej chwili.

O wynagrodzeniach mówił też Wojciech Wiśniewski, ekspert ds. ochrony zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich. W opublikowanym 23 maja dokumencie Federacja stwierdziła, że wysoka inflacja powoduje szybszy wzrost PKB. „Nie idzie on jednak w parze z analogicznym zwiększeniem wydatków na ochronę zdrowia. W efekcie, mimo wzrostu planowanych nominalnych środków na zdrowie, ich wartość w relacji do PKB jest niższa niż wynikało to ze wcześniejszych prognoz”. 

- Jestem jednym z sygnatariuszy stanowiska zespołu trójstronnego do spraw ochrony zdrowia w sprawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym i uważam, że połowa wzrostu środków w systemie powinna być kierowana na realizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu - powiedział Wiśniewski.

Kraska o zadłużeniu i wycenach świadczeń

Odnosząc się do zgłaszanych uwag, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powiedział, że do piątku (26 maja) do MZ trafią nowe wyceny świadczeń zdrowotnych.

- Wiem, że dyrektorzy na to czekają i będziemy o tym komunikować – zapewnił. Wyjaśnił też dlaczego dane dotyczące zadłużenia szpitali nie są na bieżąco aktualizowane. Powiedział, że zgodnie z przyjętymi zasadami szpitale mają – począwszy od 1 stycznia - 3 miesiące, aby przekazać takie sprawozdanie do swego organu tworzącego. Z kolei organ tworzący ma kolejne 3 miesiące, aby przekazać dane o zadłużeniu Ministerstwu Zdrowia. Czyli w połowie roku będziemy wiedzieli, jaka jest wielkość zadłużenia polskich szpitali - wyjaśnił wiceminister.

Podsumowując: posłowie z Komisji Zdrowia nie kwestionowali zasadności konkretnych wydatków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2023. Wskazywali natomiast na te obszary systemu ochrony zdrowia (zadłużenie, płace personelu, wyceny świadczeń), które wymagają pilnej interwencji państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze