Sejm: sieć szpitali - posłowie się wahali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2010 11:39

Posłowie odrzucili projekt ustawy o sieci szpitali.

Sejm: sieć szpitali - posłowie się wahali

Projekt autorstwa Bolesława Piechy (PiS) zakładał, że szpitale, które znalazłyby się w sieci, miałyby zagwarantowany kontrakt z NFZ, a pozostałe mogłyby być np. sprywatyzowane czy zlikwidowane.

Co ciekawe, projekt przepadł bardzo niewielką liczbą głosów. Za odrzuceniem projektu było 202 posłów, 200 było przeciw, a czworo się wstrzymało od głosu.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosił klub PO podczas środowej debaty nad pakietem ustaw zdrowotnych. Projekt PiS rozpatrywany był wraz z ośmioma rządowymi projektami reformującymi system ochrony zdrowia.

Projekt zakładał, że do sieci szpitali miały być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Szpitale, które znalazłyby się w sieci, miały mieć gwarantowany kontrakt z NFZ - o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum