×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm przyjął budżet na ten rok: są dodatkowe pieniądze na strategię onkologiczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 lutego 2020 19:01

Sejm przyjął w piątek (14 lutego) ustawę budżetową na 2020 r. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. Przyjęte poprawki zakładają m.in. 10 mln zł na realizację programu wieloletniego "Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030"

Sejm przyjął budżet na ten rok: są dodatkowe pieniądze na strategię onkologiczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przed piątkowymi głosowaniami, szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) podkreślił, że w czasie prac parlamentarnych, projektu "nie zepsuto", zaznaczając, że nie przewiduje on deficytu budżetowego.

Posłowie rozpatrzyli też 111 poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu, przyjmując w piątek 15 z nich - autorstwa PiS.

Przyjęte poprawki zakładają m.in. 10 mln zł na realizację programu wieloletniego "Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030", dodatkowe 13 mln zł na wzrost wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych kosztem funduszu wynagrodzeń sędziów, a także 1 mln zł dla Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA; ponadto, 4 mln zł dla Fundacji - Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Kolejna poprawka zakłada dodatkowe 40 mln zł na dofinansowanie zakupu pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych, 1 mln zł na Państwową Inspekcję Pracy oraz 0,6 mln zł dla Państwowej Agencji Atomistyki.

Henryk Kowalczyk, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poruszył sprawę "podatku cukrowego": "to nie powinno nazywać się podatkiem, ponieważ pieniądze z opłaty cukrowej nie trafią do budżetu". Przewodniczący podkreślił, że te pieniądze trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia, na upowszechnianie kultury fizycznej i postaw prozdrowotnych i do samorządów.

W tegorocznym budżecie zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435,3 mld zł, co oznacza brak deficytu budżetowego. Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum