Sejm: komisja przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu na zdrowie w 2017 r.

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 15:55

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z realizacji budżetu państwa na opiekę zdrowotną (którym dysponował resortu zdrowia) w 2017 roku. Wyniosł on 7,5 mld zł  i został zrealizowany w 97 proc. Niepokój posłów budził jednak przetarg na dentobusy.

Fot. archiwum

Jak podał podczas czwartkowego (14 czerwca ) posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, w ramach działu ochrony zdrowia realizowanego z różnych części budżetowych zostały zaplanowane w budżecie państwa na 2017 r. wydatki na poziomie 7,5 mld zł. Minister zaznaczył, że pierwotnie miała to być kwota niższa o blisko 2,5 mld zł. Decyzją rządu budżet został jednak zwiększony. 

- Co oznacza, że w stosunku do roku 2016 pula dostępna na ochronę zdrowia była większa o ponad 1,8 mld zł. Zwiększanie nakładów na opiekę zdrowotną pozwoliło przyznać dotację dla NFZ na spłatę nadwykonań świadczeń gwarantowanych w kwocie ok. 1 mld zł. Także środki zostały przyznane na zakup nowej aparatury i sprzętu dla szpitali, lotniczego pogotowia ratunkowego czy regionalnych centrów krwiodawstwa w kwocie ponad 550 mln zł, a także na zadania z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz dotacje dla NFZ na leki dla osób 75+ - wyliczał wiceminister. 

Gadomski zaznaczył, że tzw. nadwykonania zostały w większości spłacone, co istotnie poprawiło sytuację finansową lecznic, a dodatkowe środki, jakie znalazły się w budżecie a zostały przeznaczone na doposażenie placówek ochrony zdrowia znacząco poprawiły infrastrukturę w tym obszarze. 

Jak podkreślał wiceminister istotnym zadaniem było dofinansowanie dopłat do leków dla osób powyżej 75 roku życia. Na ten cel wpłynęło  do NFZ 489 mln zł. Zwrócił uwagę, że sama lista leków jest co dwa miesiące rozszerzana.

W trakcie dyskusji przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz ( PO) pytał o przetargi na zakup dentobusów przypominając, że NIK dostrzegł tam  pewne nieprawidłowości. 

W odpowiedzi wiceminister mówił, że procedura zakupu dentobusów była realizowana w myśl ustawy o zamówieniach publicznych. Żaden z oferentów nie wnosił sprzeciwów i przetarg zakończył się bez odwołań.

Ostatecznie komisja pozytywnie zaopiniowała dla komisji finansów publicznych sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 r. w części poświęconej ochronie zdrowia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum