Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2019 14:01

Sejm przegłosował w czwartek (12 grudnia) nowelę ustawy zwiększającą w 2019 roku m.in. fundusz rezerwowy NFZ do 2 mld zł. Środki mogą być przeznaczone m.in. na rozszerzenie finansowania porad specjalistycznych. Regulacje muszą wejść w życie do końca tego roku.

Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Za przyjęciem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 głosowało 298 posłów, przeciw był jeden, a od głosu wstrzymało się 133 osoby.

Nowelę przygotował rząd. Jako projekt o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 trafił w czwartek w trybie pilnym pod obrady Sejmu. Zakłada m.in. przekazanie z budżetu centralnego w tym roku dodatkowych środków dla Narodowego Funduszu Zdrowia do wysokości 2 mld zł z przeznaczeniem na zwiększenie funduszu zapasowego. Środki te - jak zaznaczono - będą mogły być wykorzystane do 30 kwietnia 2020 r.

"Środki z funduszu zapasowego będą mogły być wykorzystane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zdrowia oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych, na pokrycie zwiększenia w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia planowanych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej" - czytamy w uzasadnieniu.

To na razie limit - nie konkretna kwota
Tomasz Robaczyński, wiceminister finansów uzasadniając takie posunięcie rządu na posiedzeniu Sejmu przypomniał, że w 2019 roku znaczną część funduszu zapasowego NFZ w kwocie 2,2 mld zł przeznaczono już do pokrycia świadczeń opieki zdrowotnej. Dodał, że mając na uwadze to, że w budżecie w 2019 roku pojawią się pewne oszczędności, to rząd chciałby przeznaczyć je m.in. na zwiększenie funduszu zapasowego NFZ do kwoty 2 mld zł. Umożliwić też, by te środki mogły być wydatkowane w kolejnych latach. Jednak, by tak się stało te środki powinny wpłynąć do NFZ do końca 2019 roku. 

- Oznacza to, że ustawa musi wejść w życie jeszcze w 2019 roku - wyjaśnił. Dodał, że projekt zakłada również możliwość zakupu dodatkowych karetek ratownictwa medycznego.

Wiceminister finansów zauważył, nie jest jeszcze przesądzone, czy te środki trafią do NFZ. - To też, nie jest tak, że te 2 mld zł zostaną przekazane. Czekamy teraz na wynik budżetu państwa i zobaczymy pod koniec roku, jakie środki nie zostały wykorzystane. Dlatego też w projekcie ustawy zapisany jest limit, a nie konkretna kwota - powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum