Sejm: debata na temat opieki zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 13:39

Na wniosek klubu parlamentarnego PiS w czwartek (10 września) w Sejmie odbyła się dyskusja o sytuacji w służbie zdrowia.

Sejm: debata na temat opieki zdrowotnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślił w imieniu wnioskodawców Czesław Hoc (PiS), na koniec drugiego kwartału tego roku szpitale i przychodnie miały ponad 9 mld zł długów. Rosną zobowiązania wymagalne, NFZ nie płaci za nadwykonania, dramatycznie wydłużają się kolejki do leczenia, na niektóre zabiegi czeka się latami, a na wizytę u specjalisty - po kilka miesięcy.

Według minister zdrowia Ewy Kopacz mówienie o dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia jest budowaniem słupków poparcia na straszeniu pacjentów, co uznała za nieetyczne. Podkreśliła, że obecnie sytuacja jest znacznie lepsza niż dwa lata temu, gdy rządził PiS.

Przypomniała, że obecnie więcej wydaje się m.in. na chemioterapię niestandardową, dopłaty do leków, ratownictwo przedszpitalne. Podkreśliła, że zobowiązania wymagalne szpitali wzrosły jedynie w obszarze zobowiązań wobec pracowników.

Mówienie przez PiS o strajkach w służbie zdrowia uznała za hipokryzję. Przypomniała, że w 2007 r. protestów personelu medycznego było nieporównywalnie więcej niż obecnie. Zaapelowała też zadbanie o pacjenta, ponad podziałami politycznymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum