Sejm: będzie rozszerzenie ulg komunikacyjnych dla niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2010 13:41

Osoby niewidome uzyskają większe ulgi na przejazdy autobusami i pociągami. Sejm, wbrew woli rządu, przyjął w piątek (26 listopada) poprawkę Senatu do ustawy okołobudżetowej, która przewiduje takie rozwiązanie.

Sejm: będzie rozszerzenie ulg komunikacyjnych dla niewidomych

Zgodnie z wprowadzoną przez Senat poprawką, niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji uzyskają m.in. 93-proc. ulgę na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe.

W przypadku biletów miesięcznych na pociągi pospieszne i ekspresowe będzie im przysługiwała 51-proc. ulga. Obecnie za takie bilety niewidomi muszą płacić 100 proc. ceny. W przypadku innych biletów przysługują im ulgi w wysokości od 37 proc. do 49 proc., w zależności od rodzaju transportu i biletów.

Ulgi dla niewidomych budziły kontrowersje. Poseł Krystyna Skowrońska z PO powiedziała przed głosowaniem, że jej klub wstrzyma się od głosu, ponieważ poprawka budzi wątpliwości pod względem zgodności z konstytucją.

– Senat nie zaproponował żadnych źródeł zwiększenia przychodów, z których mogłyby być pokryte wydatki związane z ulgami – powiedziała Skowrońska.

Stanisław Stec z SLD zwrócił uwagę, że poprawka dotyczy ustawy okołobudżetowej, a nie budżetu, więc nie zwiększa deficytu. Sejm pracuje nad ustawą budżetową, w związku z tym – zdaniem Steca – jest czas na dokonanie odpowiednich przesunięć wydatków, aby ulgi dla niewidomych nie zwiększały deficytu.  

W opinii wiceminister finansów Hanny Majszczyk poprawka jest niezgodna z konstytucją, m.in. dlatego, że wykracza poza zakres możliwości zgłaszania poprawek w Senacie.  

– Jeśli chodzi o deficyt, to naszym zdaniem ta ustawa jest ściśle związana z realizacją ustawy budżetowej na rok 2011. Środki na pokrycie dodatkowych wydatków związanych z ewentualnym przyjęciem takiego rozwiązania nie zostały ujęte w ustawie budżetowej. Przyjęcie tej zmiany powiększałoby deficyt – argumentowała.  

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Paweł Arndt (PO) powiedział PAP, że nie przypuszcza, by posłowie jego klubu zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą poprawki rozszerzającej ulgi dla niewidomych.  

Natomiast wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała PAP, że sprawa jest zbyt świeża i resort finansów nie prowadzi jeszcze analiz na temat wniosku do TK.  

– Sejm pracuje nad ustawą budżetową na 2011 r. Jeżeli posłowie znajdą środki na pokrycie wydatków związanych z wyższymi ulgami dla niewidomych, to nie powiększą zapisanego w projekcie deficytu budżetowego, co byłoby niezgodne z konstytucją – powiedziała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum