Sejm: Komisja Zdrowia pozytywnie o projekcie zmiany planu finansowego NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 18:41

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok. Zgodnie z projektem łączne przychody i koszty Funduszu zostaną zwiększone o ponad 145,8 mln zł.

Sejm: Komisja Zdrowia pozytywnie o projekcie zmiany planu finansowego NFZ
Łączne przychody i koszty Funduszu zostaną zwiększone o ponad 145,8 mln zł Fot. transmisja

Komisja Zdrowia zajęła się w środę zaopiniowaniem projektu zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok.

P.o. prezes NFZ Filip Nowak wyjaśnił, że zmiany mają charakter dostosowawczy i są dokonywane co roku, w grudniu. Podkreślił, że korekty obejmują pięć głównych kategorii, zarówno po stronie kosztów, jak i po stronie przychodów Funduszu. Nowak zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o koszty świadczeń zdrowotnych, to korekta jest związana głównie z koniecznością zapłaty za nieplanowane świadczenia nielimitowane.

- Jeśli chodzi o korektę przychodów, to jest ona największa, bo na kwotę 147 mln zł do kwoty ponad 5 mld zł. Jest to związane z dotacją na zwalczanie covidu - powiedział.

Dyrektor finansowy NFZ Dariusz Jarnutowski poinformował, że łączne przychody i koszty Funduszu w planie finansowym zostaną zwiększone o 145 mln 812 tys. zł. - Przychody będą wynosiły 102 miliardy 580 mln, natomiast koszty - 105 mld 635 mln zł. W planie finansowym mamy zaplanowaną stratę na poziomie 3 mld 54 mln zł, wynikającą z zaangażowania środków z funduszu zapasowego - wyjaśnił Jarnutowski.

Jak dodał, główną zmianą w tym zakresie jest zwiększenie planowanych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego. - To zwiększenie o 67 mln zł będzie skutkowało zmianą planowanych kosztów na świadczenia opieki zdrowotnej o 0,07 proc. Środki te zostaną przeznaczone na zwiększenie planów finansowych w oddziałach wojewódzkich (...) na sfinansowanie świadczeń nadlimitowych w zakresie świadczeń nielimitowanych - wskazał.

- Jeśli chodzi o zwiększenie pozostałych przychodów o 147 mln 944 tys. zł, to głównie jest to zwiększenie związane z realizacją instrumentów udzielania ryzyka, zawartych w decyzjach ministra zdrowia o objęciu refundacją - wskazał Jarnutowski.

Za pozytywnym przyjęciem projektu zmian w planie finansowym NFZ na 2020 r. zagłosowało 18 posłów, dwóch było przeciwko, 8 wstrzymało się od głosu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum