SdPl poprze prezydenckie weto do ustaw zdrowotnych

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2008 15:47

W środę wieczorem prezydent Lech Kaczyński ogłosi decyzję w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych. Ma zawetować niektóre ustawy. Jego stanowisko poprze Socjaldemokracja Polska i koło poselskie SdPl-Nowa Lewica.

Zdaniem partii, efektem obligatoryjnej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali będzie ograniczenie dostępu do usług medycznych dla ludzi o średnich i niskich zarobkach oraz obniżenie jakości opieki medycznej.

- Prywatyzacja, czyli przekazanie większości udziałów w ręce prywatne, spowoduje zmianę celu działalności szpitala - ogłoszono w komunikacie SdPl. - Podstawowy cel funkcjonowania szpitala, jakim było dotąd udzielanie usług zdrowotnych wszystkim potrzebującym, niezależnie od ich sytuacji materialnej, zejdzie na dalszy plan. Zastąpi go zupełnie inny - maksymalizacja zysku.

A to według SdPl grozi zamknięciem niedochodowych oddziałów w sprywatyzowanych szpitalach i pozostawieniem pacjentów bez opieki.

Zastrzeżenia Socjaldemokracji Polskiej budzi także sposób procedowania nad projektami ustaw zdrowotnych. SdPl zarzuca Platformie Obywatelskiej, że wycofała się z zapowiedzi z kampanii wyborczej o rezygnacji z wcześniejszych pomysłów prywatyzacji i komercjalizacji szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum