Sasin o wsparciu dla szpitali od spółek skarbu państwa: wynika z lojalności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 16:52

Od wiosny, kiedy dopadła nas epidemia, spółki skarbu państwa przekazały - zarówno w formie finansowej, jak i rzeczowej - szpitalom i innym ośrodkom zdrowia w całym kraju pomoc w kwocie ponad 170 mln zł - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin o wsparciu dla szpitali od spółek skarbu państwa: wynika z lojalności
Wicepremier Sasin: "Tak jak spółki liczą na lojalność Polaków jako klientów, tak Polacy mogą liczyć na lojalność polskich spółek". Fot. Shutterstock

Polityk mówił to podczas poniedziałkowej (14 września) konferencji prasowej, która odbyła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczn im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

Zwrócił uwagę, że kiedy wiosną do kraju dotarła epidemia koronawirusa, trzeba było przygotować ogromny front medyczny, aby mógł skutecznie działać w nowej rzeczywistości. Mówiąc o zgierskim szpitalu przypomniał, że w marcu prawie dwa miliony złotych przekazała placówce Polska Grupa Energetyczna i ok. 180 tys. zł Wojskowe Zakłady Lotnicze.

- Dziś spotykamy się przy okazji kolejnej transzy - tym razem ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu, która przekazała 205 tys. zł. Dziś podpisano umowę między szpitalem a fundacją ARP. W sumie do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu trafiło ponad 2,3 mln zł - powiedział.

Przekazane pieniądze mają zostać wykorzystane przez zgierski szpital na doposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

Sasin zaznaczył, że w całym województwie spółki skarbu państwa przekazały szpitalom ponad 8,7 mln zł, a w całym kraju przekazały zarówno w formie finansowej, jak i rzeczowej pomoc w kwocie ponad 170 mln zł.

Jak mówił, to dobry moment, aby podziękować spółkom za pomoc.

- Mam ogromną satysfakcję, że ten szpital, który był szpitalem jednoimiennym, a więc wyłączonym z normalnego funkcjonowania, jest poważnym beneficjentem tego wsparcia ze strony spółek skarbu państwa - powiedział.

Mówiąc o pomocy dla szpitali zwrócił uwagę, że cała akcja z pomocą ze strony spółek skarbu państwa była koordynowana wspólnie przez ministerstwo aktywów państwowych i ministerstwo zdrowia, dzięki czemu kierowano strumień pomocy finansowej tam, gdzie była największa potrzeba doposażenia w odpowiedni sprzęt medyczny placówek ochrony zdrowia.

Jak powiedział Sasin, spółki skarbu państwa w dalszym ciągu będą wspierały Polaków w trudnych sytuacjach, bo choć są podmiotami nastawionymi na zysk, to nie zapominają o społecznej roli biznesu, która sprowadza się do wspierania różnego rodzaju ważnych inicjatyw, wspierana sportu, kultury, inicjatyw społecznych, a w czasach epidemii jest to bardzo pokaźne wsparcie.

- Tak będzie i w przyszłości, bo to są spółki polskie, oparte na polskim kapitale, spółki, których klientami są Polacy. Tak jak spółki liczą na lojalność Polaków jako klientów, tak Polacy mogą liczyć na lojalność polskich spółek - dodał.

Obecny na spotkaniu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podziękował za wsparcie. - To jest pomoc, która trafiła do wszystkich szpitali w województwie - i tych, które są szpitalami wojewódzkimi i tych, które są powiatowymi.

PAP - Jacek Walczak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum