Sanok: szpital w dramatycznej sytuacji finansowej, pensje pod znakiem zapytania

Autor: eSanok/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 13:44

Szpital Specjalistyczny w Sanoku znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Jego zadłużenie sięgnęło 36 mln zł. Lecznica od pewnego czasu nie płaci składek ZUS za pracowników. Obecnie pod znakiem zapytania stanęła lutowa wypłata wynagrodzeń.

Zadłużenie szpitala sięgnęło 36 mln zł. Fot. PTWP

Andrzej Chrobak, Członek Zarządu Powiatu Sanockiego przyznaje, że faktycznie wypłaty są zagrożone. Jak wyjaśnia obecna sytuacja szpitala jest poważna, a powiat musi się zmierzyć z tym problemem i znaleźć optymalne rozwiązanie.

O problemach lecznicy radni dyskutowali podczas posiedzenia Komisji Transportu, Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Okazało się, że mocno zadłużona lecznica może zaważyć na budżecie powiatu w 2020 roku. Tymczasem plan finansowy powiatu nie przewiduje rezerwy na wsparcie szpitala.

Sposobem na rozwiązanie kryzysu finansowego w szpitalu ma być wzięcie dużego kredytu z poręczeniem miasta. Pomysł zakłada również propozycję przejęcia przez powiat miejskich przychodni.

Gdyby to się jednak nie udało, powiat przygotowuje się do realizacji innego scenariusza. Po wizycie samorządowców w Ministerstwie Zdrowia ustalono, że należy dążyć do połączenia trzech bieszczadzkich szpitali: sanockiego, leskiego i ustrzyckiego. Samorządowcy wierzą, że swoistą "premią" za tego typu działanie nastawione na uratowanie trzech zadłużonych lecznic, mogłoby być wsparcie finansowe udzielone czy to przez resort, czy też przez marszałka województwa.

Więcej: esanok.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum