Sanok: powiat chce, by szpital przejął miejskie przychodnie

Autor: esanok.pl/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2019 08:09

Powiat Sanocki zwrócił się do Rady Miasta Sanoka i burmistrza o udzielenie wsparcia szpitalowi poprzez poręczenie kredytu. Prośba dotyczy jednak również przekazania miejskich przychodni, które miałyby wejść w strukturę lecznicy.

Sanok: powiat chce, by szpital przejął miejskie przychodnie
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do sanockiego magistratu 26 listopada wpłynęło ze starostwa pismo, w którym włodarze powiatu niejako podsumowują założenia zaproponowane podczas spotkania z władzami miasta i miejskimi radnymi, które odbyło się pięć dni wcześniej. Mówiono głównie o kredycie potrzebnym do realizacji planu naprawczego przyjętego przez radę powiatu 31 października (do łącznej wysokości ponad 23 mln zł).

Drugą częścią przyjętego przez radnych powiatowych planu naprawczego jest pomysł przekazania miejskich przychodni zdrowia szpitalowi.

- Przyłączenia Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Sanoku do SP ZOZ w Sanoku przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom powiatu, ale również mieszkańcom miasta [...] Daje również szanse na wzmocnienie kadrowe w zakresie personelu medycznego obu połączonych jednostek, co biorąc pod uwagę obecne trudności w dostępie do odpowiednich zasobów kadrowych jest wartością nie do przecenienia - pisze w dokumencie skierowanym do miejskich radnych oraz burmistrza Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Jak jednak czytamy „SP ZOZ w Sanoku przeżywa aktualnie poważne trudności finansowe spowodowane czynnikami zewnętrznymi związanymi z transformacją działalności szpitali. [...] Obecnie miesięczna rata kredytów i pożyczek zamyka się kwotą około 500 000 zł. Dodatkowym czynnikiem jest znaczący wzrost kosztów wynagrodzeń nie refundowanych przez NFZ Podkarpacki Oddział Wojewódzki w Rzeszowie.  Należy podkreślić, iż w każdym miesiącu szpitalowi na bieżące funkcjonowanie brakuje średnio l mln zł".

Więcej: esanok.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum