Sanofi chce kupić amerykańską firmę prowadzącą badania nad lekami w technologii mRNA

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 13:40

Jak poinformowała we wtorek Agencja Reutera francuski koncern farmaceutyczny Sanofi chce kupić amerykańską firmę biotechnologiczną Translate Bio (TBIO.O), która prowadzi badania nad lekami w oparciu o białko mRNA wykorzystywane do produkcji m.in. szczepionek przeciwko Covid-19.

Sanofi chce kupić amerykańską firmę prowadzącą badania nad lekami w technologii mRNA
Francuski koncern Sanofi chce kupić firmę Translate Bio pracującą na wykorzystaniem technologii mRNA. Fot. Shutterstock
  • Koncern Sanofi złożył ofertę zakupu firmy Translate Bio, która prowadzi badania nad technologią mRNA
  • Sanofi i Translate Bio współpracują ze sobą od 2018 roku, a w 2020 roku połączyły siły, aby opracować szczepionkę opartą na mRNA przeciwko Covid-19
  • Wartość Translate Bio wzrosła pięciokrotnie od początku pandemii, do około 2,2 mld dolarów

Chcą nadrobić opóźnienia w badaniach nad technologią mRNA

Sanofi, jeden z globalnych producentów leków chce postawić na technologię mRNA nowej generacji po opóźnieniach w swoich badaniach nad szczepionką przeciwko Covid-19. Firma złożyła ofertę firmie Translate Bio, której zarząd zebrał się już, aby ją przeanalizować i omówić.

Sanofi i Translate Bio współpracują ze sobą od 2018 r. W zeszłym roku połączyły siły, aby opracować szczepionkę opartą na mRNA przeciwko Covid-19. Spodziewają się wyników badań klinicznych fazy pierwszej i drugiej w trzecim kwartale tego roku.

Obie firmy badają również możliwość produkcji szczepionek mRNA przeciwko kilku chorobom zakaźnym; a w czerwcu rozpoczęły fazę I oceniającą możliwą szczepionkę opartą na mRNA przeciwko grypie sezonowej, opierając się na wiedzy Sanofi jako jednego z czołowych światowych producentów szczepionek przeciw tej chorobie.

Rzeczniczka Sanofi odmówiła jednak komentarza w sprawie, a firma Translate Bio nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

Za jaką cenę?

Warunki finansowe oferty nie są znane. Wartość rynkowa notowanej na giełdzie w Nowym Jorku Translate Bio wzrosła pięciokrotnie od początku pandemii, do około 2,2 mld dolarów na zamknięciu w poniedziałek.

Potencjalny zakup amerykańskiego biotechu pojawił się po trudnym roku dla francuskiego producenta leków po tym, jak został w tyle za rywalami w wyścigu szczepionkowym przeciwko Covid-19, co było poważnym ciosem dla dyrektora generalnego Paula Hudsona.

Ostra konkurencja

Firma Sanofi poinformowała w zeszłym roku, że jej tradycyjna, oparta na białkach szczepionka przeciwko Covid-19 opracowana we współpracy z GlaxoSmithKline (GSK.L) wykazała niewystarczającą odpowiedź immunologiczną u osób starszych, opóźniając jej wprowadzenie do końca 2021 r.

Hudson jest również pod rosnącą presją - jak pisze Agencja Reutera. Na początku tego roku zgodził się konfekcjonować miliony dawek szczepionek Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson (JNJ.N) i Moderny.

Firma Translate Bio, założona w 2016 r., nie wprowadziła jeszcze na rynek żadnych leków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze