Sanepidy szykują się do protestu

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 11:59

Na 30 czerwca związkowcy z sanepidów planują w Warszawie manifestację. Będą się domagać podwyżek płac, przywrócenia dodatków terenowych, nakładów na inwestycje i szkolenia. Sanepidy pogrążyła ustawa o finansach publicznych, która weszła w życie w styczniu 2011 roku.

Sanepidy szykują się do protestu

Zobowiązała ona placówki służby sanitarnej do przekazywania dodatkowo zarobionych pieniędzy z działalności komercyjnej do budżetu państwa. Budżet je zwraca, ale z paromiesięcznym opóźniłem i - jak się okazuje - nie zawsze w całości.

- Ten rok jest dla nas wyjątkowo trudny - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Charytoniuk, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

- Do 2011 r. ratowaliśmy się pieniędzmi z dochodów własnych. W tej chwili dochody własne z działalności komercyjnej świadczonej ludności i przedsiębiorcom zastąpiły środki z rezerwy celowej. Droga do tych pieniędzy się wydłużyła. Wpierw musimy wypracować własne środki i złożyć rozliczenie. Dopiero po 2-3 miesiącach z rezerwy celowej budżetu otrzymujemy zwrot wydatkowanych kwot - wyjaśniła Elżbieta Charytoniuk.

W poprzednich latach dyrektorzy sanepidów w trudnych sytuacjach dogadywali się ze związkowcami i nie wypłacali zatrudnionym premii. Same pensje w sanepidach nigdy nie były wysokie. Tym jednak razem związkowcy powiedzieli „nie”.

Pracownicy zrzeszeni w NSZZ Solidarność alarmują, że sanepidom może nawet zabraknąć pieniędzy na bieżące badania żywości, wody, kąpielisk. Do tej pory są one wykonywane regularnie - przynajmniej w przypadku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W komunikacie Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z 21.06.2011 roku dotyczącym badań przeprowadzonych w związku z zachorowaniami spowodowanymi przez bakterię  Escherichia coli O 104 (STEC), czytamy, że pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przeprowadzili 739 kontroli w hurtowniach owocowo-warzywnych, super i hipermarketach oraz w sklepach, na straganach i na targowiskach.

Od 13 do 17 czerwca przeprowadzano także urzędowe kontrole żywności na 27 targowiskach, w 14 hurtowniach i w 225 zakładach żywienia zbiorowego. Inspektorzy nałożyli 17 mandatów.

Jak będzie wyglądała działalność statutowa sanepidów w czasie rozpoczętych w środę (22 czerwca) wakacji? Tego nie wiadomo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum