Sanepid: można znów przyjmować pacjentów w Poniatowej

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2010 15:18

Sanepid wyraził zgodę na ponowne uruchomienie szpitala. Już przyjmujemy pacjentów - powiedziała Elżbieta Korszla, dyrektor Szpitala Powiatowego w Poniatowej, który zamknięto w piątek (14 maja) ze względu na skażenie wody.

Jak już informowaliśmy ewakuowano wtedy kilkudziesięciu pacjentów ze Szpitala Powiatowego. Wśród nich była piątka noworodków wraz z matkami. Trafiły one do Szpitala Powiatowego w Bełżycach. Jedno dziecko zostało przewiezione na oddział chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

Ewakuacja była spowodowana stwierdzeniem 13 maja przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Opolu Lubelskim, że woda w miejskim wodociągu nie nadaje się do spożycia. Woda z ujęcia została skażona toksycznym środkiem czyszczącym.

W pobranych próbkach wody stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych parametrów sumy trichloroetenu i tetrachloroetenu (rodzaj rozpuszczalnika). Woda nie nadawała się do picia, kąpieli, mycia naczyń czy warzyw.

W poniedziałek (17 maja) ukończono podłączanie odbiorców wody do sieci miejskiej. Ale konieczne było jeszcze pobranie i zbadanie próbek wody. – Próby wypadły pomyślnie, woda nadaje się do spożywania. Zalecamy jednak, aby przez jakiś czas była chlorowana i płukana – podkreśla Andrzej Nieciecki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu Lubelskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum