Sanepid chce podwyżek i przeprosin Palikota

Autor: PAP • • 20 czerwca 2008 16:09

Podwyżki płac oraz przeprosin od posła Janusza Palikota (PO), który miał nazwać pracowników Sanepidu "prostytutkami i złodziejami", domagało się kilkuset związkowców ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych pikietujących w piątek siedzibę Ministerstwa Zdrowia .

Pikietę zorganizował NSZZ "Solidarność" Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, poparło ją m.in. Forum Związków Zawodowych. Według szacunków policji uczestniczyło w niej ponad 500 osób.

Do zgromadzonych wyszedł wiceminister zdrowia Marek Twardowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła. Demonstrujący przekazali kierownictwu resortu swoje postulaty.

Domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 500 zł, zapewnienia środków na funkcjonowanie Sanepidu oraz utrzymania dotychczasowych zadań i kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także jej struktury. Ponadto związkowcy domagają się środków na realizację ponadzakładowego układu zbiorowego pracy.

Jak mówili związkowcy, pomimo wzrostu gospodarczego premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz nie znajdują pieniędzy na wzrost ich płac, chociaż są one bardzo niskie. Podkreślali, że ze strony rządzących spotykają się z pogardą, lekceważeniem i brakiem szacunku.

- Poseł Palikot mówi, że w naszej inspekcji pracują same prostytutki i złodzieje. Jest to niedopuszczalne. Powinien nas teraz publicznie przeprosić -  powiedziała przewodnicząca Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NZSS "Solidarność" Elżbieta Pisarczyk.

Twardowski zapewniał demonstrantów, że resort zrobi wszystko, by doprowadzić do podwyżki ich płac. Zaznaczył jednak, że nie może się to stać z dnia na dzień. Wiceminister zdrowia zapowiedział spotkania z przedstawicielami związkowców.

Nie został jednak przychylnie przyjęty przez pracowników Sanepidu. "Gdzie są konkrety", "Mamy dość obietnic" - skandowali. Przemówienie wiceministra przerywali także gwizdaniem.

Związkowcy zapowiedzieli, że wrócą do Warszawy 29 sierpnia, aby uczestniczyć w ogólnopolskiej manifestacji ludzi pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum