Samorządy z ostrożnością korzystają z programu "Za życiem''

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 09:25

Część form pomocy rządowego programu "Za życiem", którego celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, pozostaje martwa, bo samorządy nie sięgają po ich zapewnienie - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Samorządy z ostrożnością korzystają z programu "Za życiem''
Marek Wójcik zauważył, że pojawienie się programu "Za życiem" nie było poprzedzone konsultacjami z samorządami. Fot. Archiwum

Program "Za życiem" ma na celu wspieranie rodzin z osobami niepełnosprawnymi m.in. poprzez stworzenie mieszkań chronionych, które mają przygotowywać dorosłych z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia.

- Są województwa - choćby mazowieckie czy świętokrzyskie - w których w 2019 roku żaden samorząd nie zawnioskował o przyznanie pieniędzy na ich uruchomienie. Podobnie jest z placówkami przeznaczonymi dla osób z autyzmem - jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb, a przykładowo w woj. lubuskim lub Łódzkim nie powstała w zeszłym roku ani jedna - czytamy.

Zdaniem cytowanego przez DGP Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich, nie jest tak, że samorządy nie chcą korzystać z programu "Za życiem". Jednak, jak mówił Wójcik, każda gmina podejmuje decyzje odpowiedzialnie, zwłaszcza w przypadku przedsięwzięć, których finansowanie ma charakter okresowy i które potem gminy będą musiały utrzymywać z własnych pieniędzy.

Wójcik zauważył, że pojawienie się programu "Za życiem" nie było poprzedzone konsultacjami z samorządami, gdzie mogłyby one przedstawić własne uwagi i punkt widzenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum