Samorządy przeciw zmianom w ubezpieczeniach szpitali

Autor: Portal Samorządowy/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2012 11:51

Należy dokonać zmiany w ustawie o działalności leczniczej, poprzez wyłączenie ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych z katalogu ubezpieczeń obowiązkowych - uważa Związek Powiatów Polskich (ZPP).

Jak twierdzi ZPP ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta w stanie prawnym na dzień 1 stycznia 2012 r. naraża podmioty lecznicze na ponoszenie ogromnych kosztów z tytułu wprowadzenia nowego typu ubezpieczenia.Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którego obowiązku zawierania nikt nie kwestionuje oraz ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych, w przeważającej części przypadków, będzie dotyczyło tych samych zdarzeń ubezpieczeniowych.

Oznacza to, że podmioty lecznicze zostały objęte podwójnym obowiązkiem ubezpieczeniowym z tytułu ryzyka wystąpienia szkody przy wykonywaniu działalności leczniczej. ZPP uważa, że jedynym czynnikiem obniżającym wysokość składki ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych jest konkurencja na rynku ubezpieczeń. Takiej konkurencji jednak niestety nie ma.

Czytaj więcej: w serwisie Portalsamorzadowy.pl.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum