Samorządy nie spłacą zadłużenia szpitali?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2011 11:01

Samorządy nie będą w stanie spłacić długów swoich szpitali. Receptą na naprawę systemu ochrony zdrowia jest uszczelnienie finansowania oraz podniesienie wyceny świadczeń - uważa dr Dariusz Kostyrka.

Samorządy nie spłacą zadłużenia szpitali?

Dyrektor Działu Doradztwa Biznesowego spółki doradczej Collect Consulting pokreśla w wywiadzie dla "DGP", że projekt ustawy o działalności leczniczej, nad którym pracuje Sejm, a który wprowadza wymóg spłaty ujemnego wyniku finansowego publicznych szpitali przez samorządy w ciągu trzech miesięcy, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jego zdaniem nic nie wskazuje na to, aby udało się zahamować narastające zadłużenie placówek ochrony zdrowia. Według specjalisty, samorządy powinny naciskać na rząd, aby wycofał się z wprowadzenia w życie nowych pomysłów, albo podejmować próby kompleksowej restrukturyzacji jednostek, a także optymalizacji systemu opieki zdrowotnej - np. korzystając z obligacji przychodowych lub też partnerstwa publiczno-prawnego.

Jak tłumaczy dr Dariusz Kostyrka, bez zmiany zasad kontraktowania usług leczniczych wątpi w możliwość radykalnej reformy ekonomicznej szpitali. Jednak nie jest to warunek wystarczający, aby zadziałał automatyzm między wyższą wyceną usług a mniejszymi stratami finansowymi szpitali. Równie ważne jest uszczelnienie systemu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum