Samorządy nie chcą płacić kosztów zadłużenia szpitali

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2016 08:55

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia za zadłużenie szpitali powinny odpowiadać samorządy i pokryć zadłużenie bez możliwości przekształcenia w spółkę. Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się starostowie.

Rezerwy finansowe powiatów się kończą. Fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w ustawie o działalności leczniczej, które w sposób obligatoryjny mają zobowiązać powiaty do jeszcze większej odpowiedzialności finansowej za szpitale, dla których są organem prowadzącym. Obecnie, jeśli starosta ma na to pieniądze, może je wspomóc przy zakupie aparatury, przy remoncie. Nowa ustawa może go do tego odgórnie zmusić.

Jak jednak przekonuje wypowiadając się dla Nowej Trybuny Opolskiej Maciej Stefański, starosta brzeski, rezerwy finansowe powiatów się kończą.

Ministerstwo Zdrowia propozycje zmian w ustawie skierowało do konsultacji z samorządami. W odpowiedzi Związek Powiatów Polskich projektowi się zdecydowanie sprzeciwił. Skierował pismo do wiceministra zdrowia Piotra Warczyńskiego, w którym wyraził jednoznacznie negatywne stanowisko, co do zmian.

Przypomnijmy, że propozycje zachowują zasadę odpowiedzialności podmiotu tworzącego za funkcjonowanie SPZOZ - podkreśla MZ. Jednakże ”w przypadku gdy SPZOZ nie może pokryć ujemnego wyniku finansowego we własnym zakresie - podmiot tworzący będzie zobowiązany do pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotu leczniczego, przy zachowaniu dotychczasowej jego formy organizacyjno-prawnej (SPZOZ)”.

Należności muszą zostać uregulowane, ale sposobem prowadzącym do tego nie będzie już przekształcenie w spółkę i skorzystanie z możliwości umorzenia przez państwo zobowiązań publicznoprawnych (wobec ZUS czy Izby Skarbowej).

- Samorządy są zadłużone, nie mają pieniędzy, żeby pokryć długi szpitali - mówił portalowi rynekzdowia.pl Marek Wójcik z Związku Powiatów Polskich.

Czytaj też. Zablokowanie przekształceń szpitali też kosztuje. Rachunek dostanie samorząd?

- Co ma zrobić samorząd, który jest zadłużony, a jego szpital ma ujemny wynik finansowy? Nawet gdyby chciał zaciągnąć kredyt na spłatę zobowiązań szpitala, to nie może, bo sam przekroczył wskaźniki zadłużenia. Co się stanie z takim samorządem? Czy ktoś się zastanowił? - stawiał retoryczne pytanie.

Więcej: www.nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum